Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ex-tajwańskie UH-1H dla Eswatini

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 lutego 2020

Skrzydło lotnictwa Umbutfo Eswatini Defence Force (UEDF, siły obronne królestwa Eswatini) odebrały dwa śmigłowce Bell UH-1H Huey przekazane przez Republikę Chińską. Ceremonia, w której uczestniczył król Mswati III i tajwański wiceminister obrony narodowej Chang Guan Chung, odbyła się 21 lutego. Według Jane's Defence Weekly wiropłaty przybyły do Afryki w bieżącym miesiącu. Tajwańczycy przeszkolili w ich eksploatacji 5 pilotów i 5 techników UEDF.

Jeden z dwóch ex-tajwańskich UH-1H przekazanych siłom obronnym Eswatini / Zdjęcie: MO Eswatini

Tajwańskie przedsiębiorstwo Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) wyprodukowało od 1970 na licencji 118 UH-1H dla rodzimych sił zbrojnych. 6 ostatnich wiropłatów tego typu wycofano ze służby w październiku 2019, a ich miejsce zajęły UH-60M (Pierwsze UH-60M dla Tajwanu, 2014-12-09). Oprócz dwóch UH-1H, które trafiły do Eswatini, Tajwan wcześniej przekazał 9 Hueyów Paragwajowi, Hondurasowi, Gwatemali i Burkina Faso.

Królestwo Eswatini (dawniej królestwo Suazi) to niewielkie śródlądowe państwo w południowej Afryce (jedno z najmniejszych na kontynencie), graniczące z Mozambikiem i Południową Afryką. Nazwa kraju pochodzi od zamieszkującego te tereny plemienia Suazi. Siedzibą parlamentu i króla jest Lobamba.

Jednostki UEDF są używane głównie do tłumienia protestów w kraju i wykonują także niektóre zadania straży granicznej i służby celnej. Skrzydło lotnictwa UEDF zajmuje się przewozem króla, a także transporterm ładunków i personelu, poszukiwawaniami i ratownictwem oraz niesieniem pomocy ofiarom klęsk żywiołowych. Obecnie na jego stanie znajdują się pojedyczne samoloty Canadair Global Express, Cessna 337 Super Skymaster, Learjet 35, Piper PA-28-140 Cherokee, McDonnell Douglas MD-87 i Airbus A340 oraz 3 śmigłowce Aérospatiale Alouette III.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.