Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PGL zrezygnowała z Condora

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 13 kwietnia 2020

Należąca w 100% do Skarbu Państwa Polska Grupa Lotnicza (PGL) – właściciel PLL LOT – poinformowała dziś o rezygnacji z przejęcia niemieckich linii lotniczych Condor, należących wcześniej do biura turystycznego Thomas Cook, które zbankrutowało we wrześniu 2019. Do decyzji polskiego przedsiębiorstwa przyczyniła się zapewne fatalna sytuacja branży przewozów lotniczych spowodowana pandemią koronawirusa nowego typu.

 Zdjęcie: Condor

PGL ogłosiła chęć zakupu Condora na początku 2020. 19 stycznia podpisana została wstępna umowa. Transakcja miała być sfinalizowana do końca kwietnia. Jej całkowitą wartość szacowano na ponad 2,5 mld PLN (630 mln Euro, w tym kredyt pomostowy w wysokości 380 mln Euro). Powstała po fuzji grupa lotnicza miała przewozić rocznie 20 mln pasażerów rocznie, czyli dość dużo jak na warunki europejskie. Condor dysponował 42 samolotami i zatrudniał blisko 5 tys. pracowników.

Na początku marca Lufthansa ogłosiła, że wiosną 2021 zakończy partnerstwo z liniami Condor. Dotąd samoloty Lufthansy dowoziły im pasażerów. Narodowy niemiecki przewoźnik w segmencie czarterów postanowił postawić na własną linię lotniczą, co było do przewidzenia.

9 kwietnia zgodę na zakup Condora przez PGL wydał sąd krajowy we Frankfurcie nad Menem. Już 2 tygodnie temu źródła w Niemczech podawały jednak, że zapewne transakcja nie zostanie sfinalizowana. W obecnej sytuacji najbardziej prawdopodobna jest nacjonalizacja przewoźnika (PGL przejmuje Condora, 2020-01-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.