Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

40 lat Fuchsa

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 30 kwietnia 2020

Fuchs jest popularnym transporterem opancerzonym, wyprodukowanym przez koncern Rheinmetall w niezbyt imponującej licznie 1400 egzemplarzy. Od rozpoczęcia produkcji w 1980 doczekał się licznych modernizacji i wariantów. O wciąż istniejącym potencjale konstrukcji świadczy kontrakt z 2017 na dostawę tego typu pojazdów dla sił zbrojnych Kuwejtu. Ponadto producent podkreśla wysoką gotowość operacyjną Fuchsa na poziomie 90%.

Fuchs został przyjęty do uzbrojenia Bundeswehry w 1979. Rok później rozpoczęła się jego produkcja seryjna / Zdjęcie: Rheinmetall

Wśród wariantów transportera wymienić można wóz dowodzenia, transporter piechoty, wóz ewakuacji medycznej, wóz rozminowania, rozpoznawczy, walki elektronicznej i wóz rozpoznania skażeń. Szczególnie ten ostatni wariant cieszy się od lat zainteresowaniem klientów zagranicznych. Blisko 300 wozów rozpoznania skażeń trafiło do USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Norwegii, ZEA, Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. Dodatkowo od 2014 w Algierii prowadzona jest licencyjna produkcja Fuchsów, z użyciem importowanych podzespołów.

Najnowszą wersją jest Fuchs 1A8. Ma on lepszą ochronę balistyczną, przeciwminową, nowy powerpack i układ transmisji, instalację hamulcową, systemy obserwacyjne i liczne usprawnienia ułatwiające eksploatację. Do najnowszej wersji doprowadzane są transportery w starszych wersjach. Do końca tego roku ma zakończyć się proces modernizacji 272 Fuchsów używanych przez Bundeswehrę. Pozostaną one w eksploatacji do 2035, pomimo zakupu znacznie nowocześniejszych pojazdów GTK Boxer.

Jednocześnie na eksport oferowany jest Fuchs 2, korzystający z części rozwiązań Fuchsa 1A8. Wersja ta jest produkowana jest przez Algierię. Trafiła również do sił zbrojnych ZEA i Kuwejtu. Fuchs 2 ma podwyższony strop, mocniejszy silniki, zmodernizowany układ przeniesienia napędu, zawieszenie i nową instalację elektryczną.

Fuchs jest pojazdem o masie bojowej dochodzącej do 23 t w najnowszych wersjach. Większość odmian pojazdu jest amfibijna. Odporność Fuchsa może być zwiększona poprzez zamontowanie modułów pancerza dodatkowego, który bazowo zapewnia ochronę przed amunicją kal. 7,62 mm. Zintegrowany został też z systemem ochrony aktywnej AMAP-ADS. Uzbrojenie może stanowić obrotnica z km lub zsmu (Zamówienie na elementy Fuchsów , 2018-10-09, Modernizacja kolejnych Fuchsów, 2016-12-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.