Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie zainteresowani NEMO

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 21 maja 2020

Należące do US Army Combat Capabilities Development Agreement podpisało z fińską Patrią porozumienie o współpracy Cooperative Research and Development Agreement (CRADA). Amerykanie zamierzają ocenić autonomiczny system wieżowy z moździerzem NEMO pod kątem wprowadzenia go do uzbrojenia US Army (wojsk lądowych).

NEMO był już prezentowany US Army we wrześniu 2019 / Zdjęcie: Patria 

W ramach porozumienia zostaną zweryfikowane możliwości systemu NEMO, jego kompatybilności z używanymi w US Army transporterami moździerzy, systemami kierowania ogniem i użyciem posiadanej amunicji moździerzowej kal. 120 mm.

CRADA zostało podpisane jako element realizacji programu 120 mm Mortar Future Indirect Fine Turret (FIFT). Poszukiwany jest system wieżowy z moździerzem, który trafi do ciężkich i średnich brygad US Army. Wieżowy moździerz zastąpi systemy poprzedniej generacji oferując lepszą ochronę, precyzję ognia i szybkość działania (NEMO w Fort Benning, 2019-09-16).

NEMO opracowany został jako lżejsza i tańsza alternatywa dla dwulufowego AMOSa. Masa systemu nie przekracza 2000 kg. Może on zostać umieszczony na dowolnym nośniku o odpowiedniej ładowności i wymiarach.

Uzbrojenie NEMO stanowi 120-mm moździerz gładkolufowy ładowany odtylcowo, poruszający się w elewacji od -3º do +85º. Załoga moździerza to trzech żołnierzy – celowniczy i dwóch ładowniczych. NEMO jest wyposażony w półautomatyczny system ładowania zapewniający szybkostrzelność teoretyczną na poziomie 10 strz./min. Realna szybkostrzelność wynosi jednak około 6 strz./min. NEMO  przystosowany jest również do prowadzenia ognia bezpośredniego. Donośność moździerza to około 10 km. Wyposażenie stanowi nowoczesny system kierowania ogniem umożliwiający otwarcie ognia w czasie poniżej 30 s.

Co interesujące, fiński system nie spełnia kilku kluczowych parametrów wskazanych w programie FIFT. Dotyczy to oczekiwanej szybkostrzelności na poziomie 16 strz./min (docelowo 24 strz./min) i wysokiego stopnia automatyzacji. Znacznie bliżej tych wymagań jest polski system wieżowy moździerzy Rak. Dysponuje on w pełni automatycznym systemem ładowania, funkcjonującym niezależnie od położenia wieży i uzbrojenia. Zapewnia on wyższą od NEMO stałą szybkostrzelność 8 strz./min. Ponadto dysponuje modułem optoelektronicznym i przelicznikiem balistycznym do strzelania na wprost. Czas przygotowania do prowadzenia ognia, opuszczania stanowiska ogniowego i donośność jest zaś porównywalna z NEMO (Negocjacje ws. Raków, 2020-04-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.