Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wyrzutnia ppk Spike dla BWP-1 i Rosomaka

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 czerwca 2020

Koncern Rafael Advanced Defense Systems zaprezentował nowy projekt wielozadaniowej wyrzutni, zawierającej 8 gotowych do odpalenia pocisków rakietowych Spike NLOS. Izraelskie przedsiębiorstwo bierze udział w przetargu dotyczącym pozyskania nowego niszczyciela czołgów dla Wojska Polskiego pk. Ottokar-Brzoza we współpracy z PGZ.

Nowa wielozadaniowa wyrzutnia ppk Spike NLOS zamontowana na BWP-1 i KTO Rosomak (na pierwszym planie / Ilustracja: Rafael

Spike NLOS jest pociskiem  o zasięgu 32 km i zdolności działania w każdych warunkach pogodowych, z optoelektronicznym układem naprowadzania umożliwiającym pasywne zwalczanie celu (brak wiązki lasera, sygnałów radiolokacyjnych lub zależności od GPS). Unikatowe połączenie zdolności stand-off (prowadzenia ognia spoza zasięgu środków obrony przeciwnika) i optoelektronicznego systemu naprowadzania umożliwia wyrzutni Spike NLOS prowadzenie ognia salwą z ukrycia i zaatakowanie jednocześnie wielu celów opancerzonych.

System jest zdolny do zwalczania celów w polu widzenia i bez ich widoczności i ma możliwość wyboru trybu działania z wykorzystaniem cyfrowych danych dotyczących wyboru celów i sposobów ich niszczenia dostarczanych za pośrednictwem standardowych bezpiecznych sieci wojskowych, w pełni interoperacyjnych z NATO.

W celu spełnienia kluczowego wymagania programu Ottokar-Brzoza  uzbrojenie stand-off musi być zdolne do użycia w każdym terenie, w tym w miejskim, ponieważ zwykle nacierające oddziały będą potrzebowały obszarów miejskich do szybkiego zaopatrywania. Spike NLOS, mający łącze informacyjne działające w czasie rzeczywistym i optoelektroniczną głowicę samonaprowadzającą umożliwia zwalczanie celów w terenie miejskim z dokładnością, która jest trudna do uzyskania przy użyciu pocisków kierowanych laserowo lub radiolokacyjnie (mogą one powodować straty poboczne, ponieważ nie potrafią rozróżniać celów).

Innym ważnym wyróżnikiem optoelektronicznego systemu naprowadzania jest zdolność do rozróżniania obiektów wysokowartościowych w czasie rzeczywistym (gdy pocisk zbliża się do obszaru celu), takich jak nieprzyjacielskie obiekty dowodzenia i kierowania, wyrzutnie zestawów obrony powietrznej i inne, których usunięcie z obszaru operacyjnego drastycznie wpływa na przeciwnika.

Nowa wyrzutnia SPIKE NLOS oparta jest na samodzielnej wyrzutni wielozadaniowej, którą można zintegrować z dowolnym używanym obecnie lub w przyszłości przez WP pojazdem, np. BWP-1, KTO Rosomak czy przyszły bwp Borsuk. Ważną cechą wyrzutni Spike NLOS jest kompatybilność z innymi pociskami tej rodziny używanymi przez Siły Zbrojne RP – Spike LR lub Spike LR2, a w przyszłości Spike ER2. Udana eksploatacja Spike LR przez SZ RP oraz fakt, że pocisk ten jest produkowany w Polsce przez spółkę MESKO, kładzie podwaliny pod przyszłą produkcję Spike NLOS i wyrzutni przez polski przemysł obronny (MON zamówi 60 Rosomaków-S, 2020-05-04, Ottokar-Brzoza jednak kołowy?, 2019-12-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra