Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ottokar-Brzoza jednak kołowy?

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 grudnia 2019

Inspektorat Uzbrojenia 13 grudnia poinformował o zamiarze przeprowadzenia ponownego dialogu technicznego w programie pozyskania nowego niszczyciela czołgów dla Wojska Polskiego kr. Ottokar Brzoza. Planowany dialog techniczny zostanie przeprowadzony pomiędzy 16 marca 2020, a 30 kwietnia 2020.

Wśród ppk proponowanych jako uzbrojenie niszczyciela znajdują się obecnie pociski Spike ER2, Brimstone II i Hellfire II. W ostatnich doniesieniach brakuje jednak proponowanego wcześniej Spike NLOS / Zdjęcie: Dawid Kozdra

W komunikacie IU wskazano, że celem ponownego dialogu technicznego jest zdobycie i zaktualizowanie informacji dotyczących programu związanego z pozyskaniem niszczycieli czołgów. Program przewiduje nabycie bateryjnego modułu przeznaczonego do zwalczania broni pancernej, zdolnego do działania w samodzielnych plutonach przeciwpancernych. Głównym środkiem rażenia mają być przeciwpancerne pociski kierowane. System ma być przystosowany do zwalczania najnowszej generacji czołgów podstawowych i innych pojazdów opancerzonych, wyposażonych w aktywne i pasywne systemy ochrony aktywnej.

Preferowanym podwoziem dla niszczycieli ma być podwozie gąsienicowe. Obecnie oferowane są cztery tego typu konstrukcje, które były prezentowane podczas tegorocznych targów MSPO 2019 w Kielcach. Znalazły się tam propozycje przemysłu oparte na podwoziu BWP-1, spolonizowanym K9, UMPG, a potencjalnie także na Borsuku (Niszczyciel czołgów – propozycja Rafaela, 2019-09-05, Propozycje MBDA dla Wojska Polskiego, 2019-09-05, Propozycje niszczycieli czołgów, 2019-09-04).

Pewnym novum jest dopuszczenie w dialogu technicznym także nośników kołowych, które wcześniej nie cieszyły się zainteresowaniem wojska. Oznacza to, że powoli klaruje się możliwość użycia efektywniejszego kosztowo i lżejszego podwozia kołowego.

Dialog techniczny ma pozwolić na ocenę parametrów i charakterystyk przyszłego niszczyciela, sprecyzowanie zagadnień związanych z zabezpieczeniem logistycznym, bezpieczeństwem dostaw i szkoleniem. Ponadto oszacowane zostaną koszty zakupu i eksploatacji uzbrojenia (PMT na lata 2020-2035, 2019-10-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.