Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Orłany-10 do Kirgistanu

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 24 czerwca 2020

Rosja przerzuci do swojej bazy lotniczej Kant w Kirgistanie dwa wojskowe zespoły operacyjne wyposażone w bsl Orłan-10. Poinformowała o tym oficjalnie służba prasowa Centralnego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Wcześniej wspominał o tym jedynie jego dowódca, gen. Alieksandr Łapin.

Rosyjski bsl Orłan-10 w locie / Zdjęcie: MO FR

Kirgiska baza Kant (północna część kraju, Obwód Czujski nad rzeką Czu, 20 km od stolicy – Biszkeku, ok. 500 km od granicy z Chinami) to teoretycznie placówka wspólnych sił bezpieczeństwa zgrupowanych w ODKB (polska nazwa oficjalna to OUBZ – Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). ODKB grupuje Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan (wszedł w życie w 1994, w 2012 wycofał się z niego Uzbekistan). Jednak Kant utrzymują, zasilają sprzętem i personelem siły zbrojne Rosji. Rosyjskie siły w Kant miały od 2003 zbalansować obecność lotnictwa państw NATO w bazie Manas, wykorzystywanej odpłatnie do sojuszniczych operacji w Afganistanie. Na podstawie umowy z 2012 w 2017 utworzono rosyjską 999. zintegrowaną bazę lotniczą w Kirgistanie.

Orłany-10 – bsl o masie 10 kg, które mogą przebywać w powietrzu do 10 h (po starcie z katapulty) i przekazywać z odległości 120 km obrazy do stanowiska kierowania i zarządzania ich lotem w czasie niemal rzeczywistym – znacznie wzmocnią potencjał rozpoznania rosyjskiego kontyngentu w Kirgistanie. W Kant stacjonuje oddział żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych z 31. specjalnej samodzielnej brygady szturmowej z Ulianowska i wojsk lotniczych Rosji, które odpowiadają za ochronę przestrzeni powietrznej Kirgistanu, stanowiąc rodzaj formacji szybkiej reakcji w przypadku ewentualnego zagrożenia. Całość podporządkowana jest strukturom 14. Smoleńskiej Armii Lotniczej i OP Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji (Rosjanie ćwiczyli zakłócanie lotów bsl, 2020-04-30, Bsl Orłan-10 spadł na Ukrainie, 2018-10-14, Orłany-10 nad Arktyką, 2015-05-03).

Zespoły wyekwipowane w Orłany-10 zostały wyszkolone w centrum treningowym bezzałogowców rosyjskich w Kołomnie, a mają wzmocnić komponent lotniczy bazy Kant, który obecnie składa się z eskadry samolotów szturmowych Su-25 i klucza wielozadaniowych śmigłowców Mi-8 oraz 2 transportowców An-26.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra