Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Burza w Indonezji wokół Typhoonów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 lipca 2020

W kręgach politycznych stolicy Indonezji – Dżakarty rozpętała się prawdziwa burza, kiedy okazało się, że pierwsze pogłoski o wyrażonej formalnie na piśmie przez ministerstwo obrony chęci zakupu 15 Eurofighterów Typhoonów z drugiej ręki – od Austriaków – są prawdziwe. Oznacza to bowiem zamknięcie rozmów z Moskwą o finansowych warunkach spłaty potencjalnej dostawy 11 Su-35S, które ciągną się od 2018 (w grę wchodzić miały m.in. barterowe transporty oleju palmowego, owoców tropikalnych i innych płodów rolnych za 570 mln USD plus 35% rosyjskich zakupów offsetowych, 11 Su-35 dla Indonezji za produkty rolne, 2017-08-08).

Minister obrony rządu indonezyjskiego – Prabowo Subianto, którego list do szefowej resortu obrony Austrii o chęci nabycia 15 Typhoonów wywołał burzę w kręgach politycznych Dżakarty / Zdjęcie: AINonline

Szefowa austriackiego resortu obrony – Klaudia Tanner otrzymała 10 lipca 2020 oficjalny list ministra obrony Indonezji – Prabowo Subianto o chęci nabycia przez jego kraj wszystkich 15 Typhoonów użytkowanych do tej pory przez wojska lotnicze Austrii, których koszty operacyjne stawały się od wielu lat coraz bardziej dotkliwym ciężarem kolejnych rządów wiedeńskich (austriaccy piloci wyposażeni są ponadto w unikatowy, indywidualnie dobierany, wymagający specjalnego przygotowania system kombinezonów przeciwprzeciążeniowych niemieckiej spółki Autoflug). 

Przewodniczący indonezyjskiej parlamentarnej Komisji nr 1, zajmującej się polityką obrony, sprawami zagranicznymi i sprawami informacji publicznej – Meutya Hafid ujawnił, że o liście ministra obrony dowiedział się z mediów, a o jego zamiarach z plotek politycznych. Hafid oświadczył dziennikarzom, że komisja, której przewodzi, nie dyskutowała jeszcze wpływu pandemii na finanse kraju i budżet roku 2021, nie mówiąc już o nagłych wydatkach na zakup austriackich myśliwców. - Zachęcam ministra Prabowo, aby bardziej rozważnie planował zakupy, miast działania w gorączce – powiedział polityk. Dodał także, że nie wzięto pod uwagę innych opcji, bo przecież Indonezja ma na stole również takie samoloty jak Su-27 i Su-30, a także ciągle podsuwane jej przez Amerykanów – F-16.

Jeden z indonezyjskich Su-27K. Indonezyjskie wojska lotnicze dysponują flotą 16 samolotów Suchoja od 2013 w składzie jednego pełnego dywizjonu / Zdjęcie: Wojska lotnicze Indonezji

Jeden z członków indonezyjskiej parlamentarnej Komisji nr 1 – Willy Aditya oświadczył wręcz, że planowane nabycie austriackich Typhoonów musi zostać głęboko przemyślane. Aditya stwierdził, że plan nabycia rosyjskich Su-35S został zaaprobowany przez poprzedni parlament i podważył sens nabycia myśliwców o takich samych parametrach, jak dywizjon obecnie posiadanych 5 Su-27 i 11 Su-30, od innego producenta i dostawcy. - Minister Prabowo musi to wziąć pod uwagę. Aditya przekazał mediom, że biorąc pod uwagę kwestie infrastruktury naziemnej, obsługi bieżącej i serwisu samolotów, a także dostaw części zamiennych – Indonezja jest znacznie lepiej przygotowana na przyjęcie Su-35S. Jego zdaniem ewentualna budowa od zera zupełnie nowego systemu operacyjnego naraża kraj na zbędne wydatki i jest kompletnie nieefektywna.

Należy przypomnieć, że USA starały się wszelkimi możliwymi sposobami zapobiec realizacji uzgodnionej już w 2018 transakcji z Rosją na dostawy Su-35S (Indonezja zrezygnowała z Su-35?, 2020-03-13). Grożąc nawet sankcjami gospodarczymi i wstrzymaniem dostaw części zamiennych dla maszyn amerykańskich w Indonezji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra