Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fly-by-wire dla AS2

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 16 września 2020

Spółka BAE Systems otrzymała zlecenie od Aerion Supersonic na dostawę układu sterowania lotem dla nowego naddźwiękowego odrzutowca klasy biznes AS2. Brytyjskie przedsiębiorstwo zaprojektuje, opracuje i zintegruje dla nowego samolotu układ sterowania lotem typu fly-by-wire. Prace rozwojowe będą prowadzone w zakładach w Endicott w Nowym Jorku i Rochester w Wielkiej Brytanii.

AS2 ma być pierwszym samolotem naddźwiękowym napędzanym wyłącznie paliwem syntetycznym i rozwijającym prędkość naddźwiękową bez potrzeby stosowania dopalacza / Ilustracja: Aerion Supersonic 

Układ bazuje na sprawdzonej technologii, ale ma mniejsze i lżejsze komponenty, aby umożliwić jego zabudowanie w AS2. Układ będzie składał się z aktywnych bocznych drążków sterowych, głównych komputerów sterujących lotem, siłowników elektrohydraulicznych i sterujących układów elektronicznych.

Aktywne boczne drążki sterowe BAE Systems zapewnią pilotom AS2 statyczne i dynamiczne informacje zwrotne wyczuwane dłonią. W przeciwieństwie do klasycznego drążka, aktywny boczny drążek sterowy ma siłowniki sterowane elektronicznie, które wysyłają informacje zwrotne do pilota wyczuwane za pomocą drążka. Informacja zwrotna ostrzega pilotów o ograniczeniach użytkowania – strukturalnych lub aerodynamicznych – zapewniając im lepszą świadomość sytuacyjną, dzięki czemu lot jest bardziej bezpieczny i stateczny.

Aerion AS2 ma być pierwszym samolotem naddźwiękowym napędzanym wyłącznie paliwem syntetycznym i rozwijającym prędkość naddźwiękową bez potrzeby stosowania dopalacza. Odrzutowiec ma wykonywać bezpośrednie loty pomiędzy miejscami docelowymi z maksymalną prędkością Ma1,4 na wysokości 57 tys. stóp (17 374 m). Produkcja AS2 rozpocznie się w 2023 w nowych zakładach i ośrodku produkcyjno-badawczym – Aerion Park – w Melbourne na Florydzie (Nowa era podróży biznesowych, 2015-09-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.