Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czwarte zamówienie ppk MELLS

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 29 marca 2021

Bundeswehra zamówiła czwartą partię ppk MELLS (lokalne oznaczenie Spike LR i LR2). Dostawcą 666 pocisków i 82 CLU będzie konsorcjum EuroSpike, w skład którego wchodzi Rheinmetall, Diehl Defence i Rafael.

Dostawy dla Bundeswehry obejmą ppk MELLS (Spike LR2) o zasięgu 5500 m / Zdjęcie: Rheinmetall

Zamówienie zostało złożone w ramach umowy ramowej z EuroSpike zawartej w październiku 2019. Dotyczy ona opcji wyprodukowania i dostarczenia około 100 zestawów startowo-celowniczych oraz tysięcy pocisków. Umowa ramowa obowiązuje do 2031.

Uzbrojenie trafi do niemieckich jednostek piechoty i piechoty zmechanizowanej. Zamówienie obejmuje najnowszy wariant pocisku – Spike LR2. Wartość umowy wyniosła około 88 mln euro, z czego 17 mln euro przypadło Rheinmetallowi. Realizacja zamówienia będzie mieć miejsce w latach 2022-2024.

MELLS zastępuje w Bundeswehrze starsze ppk Milan. Opracowane w Izraelu pociski trafiają w wariancie przenośnym do pododdziałów piechoty. Wyrzutnie przeznaczone dla pojazdów są z kolei integrowane z bwp Marder i Puma oraz pojazdami Wiesel. MELLS stanowi jeden z głównych środków uzbrojenia w opracowanym przez Rheinmetall systemie żołnierza przyszłości IdZ-ES połączonym z systemem wymiany informacji TacNet (Panzergrenadier gotowy do działań, 2021-03-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.