Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie i chrzest LCS 27

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 10 sierpnia 2021

7 sierpnia 2021 w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Wisconsin zwodowano 27. okręt klasy Littoral Combat Ship. Jednostka typu Freedom otrzymała imię USS Nantucket, a jego matką chrzestną była Polly Spencer, żona 76. Sekretarza US Navy Richarda V. Spencera (Pierwszy LCS wycofany z linii, 2021-08-01).

Wodowanie USS Nantucket (LCS 27) / Zdjęcie: US Navy

USS Nantucket (LCS 27) nosi nazwę piaszczystej, bezleśnej wyspy, mającej ok. 140 km² powierzchni, leżącej u wybrzeża stanu Massachusetts, na południe od półwyspu Cape Cod. Jej najważniejszą miejscowością jest Nantucket. W XVIII i XIX wieku wyspa była ważnym ośrodkiem wielorybniczym. Obecnie pełni funkcje letniskowe.

W historii nazwę Nantucket nosiły 4 amerykańskie okręty. Pierwszy był monitorem typu Passaic, który służył w Union Navy podczas wojny secesyjnej.

Drugi Nantucket (IX-18) nosił wcześniej nazwy Ranger i Rockport. Brał udział w kilku akcjach, ale głównie czas spędzał w naprawach, zanim został przerobiony na okręt ratowniczy i szkolny.

Trzeci Nantucket (SP-1153) był przybrzeżnym parowym statkiem pasażerskim zwodowanym w 1899, który przejęła US Navy, ale okazał się nieprzydatny do służby morskiej i został oddany poprzedniemu właścicielowi.

Okręty typu Nantucket były też serią 11 latarniowców stawianych na wodach w pobliżu wyspy w l. 1853-1983.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.