Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekordowy lipiec na Lotnisku Chopina

Lotnictwo cywilne, 20 sierpnia 2021

W lipcu 2021 z usług Lotniska Chopina skorzystało 1,040 mln pasażerów, a przez ostatni weekend ubiegłego miesiąca przez stołeczny port przewinęło się 122 tys. podróżnych. Jest to najwyższy miesięczny wynik od czasu rozpoczęcia pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. To zarazem o ponad 62% więcej niż w czerwcu i aż o ponad 134% więcej niż w lipcu 2020. Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się również w sierpniu.

Według statystyk Lotnisko Chopina wciąż obsługuje nieco ponad połowę ruchu z analogicznego okresu w 2019 / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Milionowy pasażer na Lotnisku Chopina w ciągu jednego miesiąca to bardzo dobra wiadomość, która oznacza, że mamy do czynienia ze stabilnym trendem wzrostowym, który nie jest dziełem przypadku. Wierzymy, że sierpień będzie jeszcze lepszy – mówi Andrzej Klewiado, rzecznik Lotniska Chopina.

Optymistyczną przesłanką jest powrót przewoźników, którzy wstrzymali swoją działalność. Siatka połączeń nadal się rozrasta, czemu dodatkowo sprzyja sezon wakacyjny, w którym linie lotnicze mocno postawiły na przewozy czarterowe i atrakcyjne kierunki (Nowa nawierzchnia na Lotnisku Chopina, 2021-07-20).

Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt (110 tys. pasażerów). Jednak w lipcu wyprzedził go Paryż z ruchem 29 tys. pasażerów i Frankfurtu (24 tys. pasażerów). Wśród pozostałych najpopularniejszych lipcowych połączeń regularnych znalazły się również Kijów i Amsterdam. Najpopularniejszymi kierunkami nierozkładowymi w lipcu tego roku były Antalya w Turcji oraz Rodos, Zakynthos i Heraklion w Grecji. Od stycznia do lipca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen – 55% pasażerów.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku są PLL LOT, które realizują prawie 65% wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizz Air i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80% wszystkich operacji pasażerskich. Wśród przewoźników nierozkładowych na drugim miejscu po Enter Air znajdują się Smartwings.

W lipcu 2021 bardzo wzrosły przewozy cargo (ponad 8,7 tys. t). W okresie od stycznia do lipca br. na pokładach statków powietrznych przetransportowano ponad 52,4 tys. t ładunków, co oznacza, że cargo niemal wyrównuje wyniki z rekordowego 2019 (w analogicznym okresie 2019 roku cargo wyniosło 53,4 tys. t).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.