Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Odbudowa ruchu na Lotnisku Chopina

Lotnictwo cywilne, 16 lipca 2021

Prawie 1,9 mln pasażerów w pierwszym półroczu 2021 roku i ponad 101 tys. pasażerów tylko przez ostatni weekend – Lotnisko Chopina podsumowuje czerwiec 2021 i przewiduje jeszcze lepsze wyniki w lipcu. Ruch pasażerski wzrasta z tygodnia na tydzień, a długo oczekiwany sezon wakacyjny pozwala wierzyć, że zainteresowanie transportem lotniczym sukcesywnie będzie się odradzać. W czerwcu z usług stołecznego portu skorzystało 639 tys. pasażerów. To o ponad 77% więcej niż w maju i aż o ponad 150% więcej niż w kwietniu tego roku (Wizz Air rozpoczęły loty na Cypr, 2021-06-22, Więcej lotów Emirates do Warszawy, 2021-05-10, LOT wystartuje do Dubaju , 2021-04-27).

Ruch pasażerski na Lotnisku Chopina wzrasta z tygodnia na tydzień / Zdjęcie: Dariusz Kłosiński – Lotnisko Chopina

Od początku roku najczęściej wybieranym kierunkiem rozkładowym jest Frankfurt. Tylko w czerwcu na tej trasie podróżowało prawie 18 tys. pasażerów. Od stycznia do czerwca 2021 kierunek ten wybrało ponad 86 tys. pasażerów. W gronie najpopularniejszych połączeń znalazły się też Kijów (68 tys. podróźnych), Amsterdam, Paryż (61 tys.) i Londyn (54 tys.).

Dużym zaskoczeniem, mimo popularności lotów wakacyjnych, jest pojawienie się wśród kierunków cieszących się największym zainteresowaniem Antalyi, która w czerwcowym zestawieniu wyprzedziła Dubaj i odnotowała prawie czterokrotny wzrost o względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Warto zwrócić uwagę na tę trasę, ponieważ od dzisiaj (16 lipca br.) Türk Hava Yolları, które dotychczas z Lotniska Chopina realizowały przewozy wyłącznie do Stambułu, uruchomiły loty rozkładowe właśnie do Antalyi, jako trzeci przewoźnik po Corendon Airlines i SunExpress, które rozpoczęły loty na początku sezonu rozkładowego lato 2021.

Niezmiennie najpopularniejszym przewoźnikiem na warszawskim lotnisku są PLL LOT, które realizują 65% wszystkich rozkładowych operacji lotniczych. Na kolejnych miejscach są Wizzair i Enter Air. Tych trzech przewoźników wykonuje łącznie około 80% wszystkich operacji (PLL Lot wróciły na Maltę, 2021-06-23).

Na Lotnisku Chopina umacniają się przewozy cargo. Tylko pierwszej połowie 2021 na pokładach statków powietrznych przetransportowano ponad 43,7 tys. t ładunków, co oznacza, że cargo powoli zbliża się do wyników z rekordowego 2019 (w analogicznym okresie 2019 roku cargo wyniosło 44,6 tys. t).

Nie jest zaskoczeniem, że w bieżącym roku linie lotnicze mocno postawiły na przewozy czarterowe. Od dawna prognozowano, że powrót do normalności w lotnictwie rozpocznie się właśnie od lotów turystycznych. Mimo że wpływ pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wciąż jest odczuwalny, to koniec roku szkolnego, sezon urlopowy i zainteresowanie kierunkami wakacyjnymi okazały się kluczem do dobrych wyników portu. Polacy chcą podróżować, a linie lotnicze oraz touroperatorzy starają się sprostać ich oczekiwaniom, dlatego połączenia wakacyjne z Lotniska Chopina są naprawdę atrakcyjne – mówi Andrzej Klewiado, rzecznik Lotniska Chopina i PPL.

W czerwcu najchętniej wybieranym kierunkiem czarterowym była Antalya – ze stołecznego portu na tej trasie podróżowało 22,9 tys. osób, drugie miejsce zajął Heraklion (10,3 tys. osób), a trzecie Rodos (8,6 tys. osób). Na czwartym miejscu znalazła się Hurghada w Egipcie (8,3 tys. osób).

Od stycznia do czerwca 2021 podróżni chętniej wybierali kierunki strefy Schengen (53,4%).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.