Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niemcy i Francja zbudują konkurenta Armaty

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 maja 2015

Ministerstwa obrony Niemiec i Francji zamierzają sfinansować budowę następcy czołgów Leopard i Leclerc. Konkurent rosyjskiej Armaty ma powstać do 2030.

Czołg podstawowy Leopard w najnowszej odmianie 2A7+ / Zdjęcie: KMW

Die Welt informuje, że ministerstwa obrony Niemiec i Francji zamierzają sfinansować program rozwoju następcy czołgów Leopard i Leclerc. Ma to być odpowiedź na zwiększanie potencjału zbrojeniowego Rosji, którego elementy zostały pokazane na Paradzie Zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Według gazety, informacje o faktycznym wzmocnieniu w ostatnich latach sił zbrojnych FR przekazuje też niemiecki wywiad (BND). Zdaniem jego analityków, konstrukcje pokazane w Moskwie nie są jeszcze gotowe do wejścia do uzbrojenia, ale za kilka lat mogą zagrozić równowadze sił konwencjonalnych w Europie. W szczególności dotyczy to czołgu T-14 na uniwersalnym podwoziu gąsienicowym Armata (Armata i Kurganiec-25 oficjalnie , 2015-05-04). Jego pierwsze egzemplarze seryjne mogą trafić do jednostek w 2016.

Niemiecko-francuski konkurent nowego rosyjskiego czołgu podstawowego ma powstać do 2030. Z informacji dla komitetu ds. obrony Bundestagu wynika, że powstały już wymagania techniczne wobec tej perspektywicznej  konstrukcji. Do 2018 mają powstać podstawowe technologie, które zostaną zastosowane w nowym czołgu. Wiele wskazuje na to, że liderem programu będą przedsiębiorstwa niemieckie. Berlin już nazywa nowy czołg mianem Leopard 3. Wstępną rekomendację dotyczącą średniookresowego okresu finansowania programu jego budowy komisje Bundestagu przyjęły w grudniu 2014.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony RFN Markus Grübel poinformował Bundestag, że obecnie użytkowane czołgi Leopard wyczerpały możliwości rozwoju i powoli kończą swój żywot (Sto Leopardów wraca do Bundeswehry, 2015-04-11; Pierwsze Leopardy 2A7 Bundeswehry, 2014-12-13). O potrzebie budowy czołgów nowej generacji mówiła też niedawno w wywiadzie dla Spiegla sama minister Ursula von der Leyen. Być może pierwszym krokiem do uruchomienia nowego niemiecko-francuskiego programu w tym zakresie będzie planowane połączenie niemieckiego Krauss-Maffei Wegmann i francuskiego Nexter Systems w koncern zatrudniający ponad 6 tysięcy pracowników i przychodach przekraczających 2 mld Euro (8,21 mld zł) rocznie (KMW i Nexter łączą się, 2014-07-02).

Plany rządu krytykuje niemiecka opozycja. Jej przedstawiciele przestrzegają przed wymuszonym przez czynniki zewnętrzne, głównie Stany Zjednoczone, nowego wyścigu zbrojeń w Europie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.