Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cypryjskie Aerostaty ujawnione

Lotnictwo wojskowe, 12 października 2021

W czasie cypryjskiego dnia niepodległości (1 października 2021) po raz pierwszy zaprezentowano nowo pozyskane i wyprodukowane w Izraelu bezzałogowce Aerostar. Dwa bsl pokazano w materiale telewizji AlphaNews, która relacjonowała zorganizowaną z tej okazji defiladę wojskową.

 / Zdjęcie: Aeronautics

Według wcześniejszych doniesień mediów Ethnikí Frourá (Gwardia Narodowa Cypru) użytkuje cztery Aerostary od 2019. Dziennik Kathimerini w październiku 2019 informował, że Nikozja zakupiła bsl w grudniu 2018 za kwotę 12 mln euro (55 mln zł). Ich wyposażenie miały stanowić kamery wysokiej rozdzielczości dostosowane do rejestracji obrazu z dużego pułapu. Rolą bsl ma być monitorowanie wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru w obawie przed naruszeniem jej przez Turcję w poszukiwaniu złóż gazu i ropy naftowej.

Na opublikowanym wideo nie pokazano jednak wyposażenia bezzałogowców. Wiadomo jedynie, że mogą przenosić szereg sensorów, takich jak głowice optoelektroniczne, podświetlacze laserowe, radary impulsowe (MTI) i z syntetyczną aperturą (SAR), jak również wyposażenie rozpoznania elektronicznego (ELINT) i radiowego (COMINT).

Pozyskanie Aerostarów znacznie zwiększyło możliwości Ethnikí Frourá w prowadzeniu rozpoznania z powietrza. Do tej pory dysponowano jedynie dwoma bsl Searcher II użytkowanymi od 2002. Informacja na ich temat została ujawniona w publikacji Parlamentu Europejskiego w październiku 2007 pt. UAVs and UCAVs: Developments in the European Union (Cypr zakupił bsl Aerostar, 2019-10-15).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.