Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Archer po strzelaniach w USA

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 13 października 2021

Kołowa armatohaubica Archer przeszła serię testów ogniowych na poligonie Yuma w Arizonie. Strzelania były realizowane w ramach postępowania US Army mającego wyłonić nowy kołowy system artyleryjski.

Według komunikatu producenta Archer spełnił wszystkie wymagania stawiane przez US Army nowemu kołowemu systemowi artyleryjskiemu / Zdjęcie: BAE Systems

W czasie prób wystrzelono ok. 450 pocisków kal. 155 m. Strzelano m.in. seriami po 6-12 pocisków i z szybkostrzelnością do 8 strz/min. Całość realizowano latem br. w zróżnicowanych warunkach.

Podczas testów zweryfikowano kompatybilność ładunków miotających z pociskami używanymi w US Army. Sprawdzono także mobilność, działanie cyfrowego systemu kierowania ogniem i wymagania w zakresie obsługi technicznej, a także parametry armatohaubicy w odniesieniu do wymagań US Army.

System poszukiwany przez US Army ma zwiększyć zdolności artylerii oferując wysoką mobilność taktyczną i strategiczną. Kołowe armatohaubice mają trafić do brygadowych zespołów bojowych wyposażonych w wozy Stryker (SBCT).

W tym celu testowane są różne rozwiązania, wśród których, oprócz Archera, wymieniany jest francuski Caesar, izraelski ATMOS, czy też serbska Nora B-52. W przypadku wyboru najlepszej oferty dostawy armatohaubic mają się rozpocząć w 1. kw. roku budżetowego 2023 (ATMOS trafi na testy do USA, 2020-12-22, Archer oferowany US Army, 2020-10-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.