Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LuWa gotowy do prób

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 18 października 2021

Niemiecki ośrodek badawczy Industrieanlagen-Betriebsgesellschaft (IABG) ogłosił gotowość demonstratora pojazdu dla wojsk aeromobilnych GSD LuWa (Gesamtsystemdemonstrator Luftbeweglichen Waffenträger). Przygotowanie funkcjonalnego egzemplarza do testów trwało jedynie 17 miesięcy od rozpoczęcia projektu.

 Przygotowany do prób pojazd uzbrojono w wieżę z 27-mm armatą automatyczną BK-27. W przyszłości powstanie też wariant z ppk MELLS / Zdjęcie: IABG

Wraz z ogłoszeniem dokonano prezentacji pojazdu, która obejmowała specjalne scenariusze w czasie jazdy, strzelanie i weryfikację odporności poprzez wysadzenie próbki kadłuba. Na początku 2022LuWa zostanie poddany serii testów sprawdzających różne nowatorskie rozwiązania w nim zaimplementowane. Za ich przeprowadzenie będzie odpowiadać centrum Wehrtechnische Dienststelle 41.

Opracowanie GSD LuWa zostało zlecone przez BAAINBw po zatwierdzeniu wymagań w 2020. Za projekt odpowiada IABG, które koordynuje prace w ramach konsorcjum ACS Armored Cars Systems, Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) i Valhalla Turrets będących głównymi dostawcami wyposażenia.

LuWa stanie się następcą pojazdów Wiesel 1 a w dalszej perspektywie również Wiesel 2. Odmiany bojowe będą, podobnie jak demonstrator, mieć trakcję gąsienicową. Z kolei odmiany wsparcia będą się poruszać na kołach. Masa LuWa wynosząca ok. 4,5 t i niewielkie wymiary pojazdu umożliwią jego transport lotniczy z użyciem obecnych i przyszłych samolotów i śmigłowców transportowych Bundeswehry (IABG prezentuje LuWa, 2021-08-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.