Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finlandia kupi kolejne K9

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 25 października 2021

Minister Obrony Finlandii Antti Kaikkonen zatwierdził zakup dodatkowych 155-mm armatohaubic K9 Moukari (fin. Młot). 10 dodatkowych armatohaubic dołączy do zamówionych wcześniej używanych K9 z zapasów Sił Zbrojnych Korei Południowej. Dostawy pierwszej partii 5 armatohaubic mają mieć miejsce w przyszłym roku.

 W oficjalnym komunikacie nie poinformowano o tym, czy dodatkowe armatohaubice K9 będą pochodzić z nadwyżek sił zbrojnych Korei Południowej / Zdjęcie: MO Finlandii

Zatwierdzony przez ministra Kaikkonena zakup 5 armatohaubic stanowi wstęp do kolejnego zamówienia. W tym celu wydane zostało upoważnienie dla Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen (Departamentu Logistyki Wojsk Obronnych) w sprawie pozyskania kolejnych 5 systemów w niedalekiej przyszłości.

Zakup jest wykorzystaniem opcji zawartej w poprzedniej umowie z 2017. W ramach pierwszej partii Finowie pozyskają 5 armatohaubic wraz z wyposażeniem i częściami zamiennymi. Wartość zamówienia to 30 mln euro (138 mln zł) bez VAT. Armatohaubice pozwolą zastąpić część starzejących się systemów artyleryjskich, które mają zostać wycofane w kolejnej dekadzie.

W 2017 Finlandia zamówiła 48 używanych armatohaubic za 146 mln euro. Zakup nie tylko pozwolił wzmocnić potencjał fińskiej artylerii, lecz również stał się szansą współpracy z Estonią. Tallin w 2018 zamówił 18 używanych K9 za 83 mln euro. Oba państwa zdecydowały zatem o utworzeniu wspólnego systemu logistycznego i szkoleniowego dla artylerii (Estonia zamówiła haubice K9, 2018-06-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.