Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie Suffrena

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 12 lipca 2019

Dziś, 12 lipca, w stoczni Naval Group w Cherbourgu zwodowano wielozadaniowy atomowy okręt podwodny Suffren. To pierwsza z 6 jednostek typu Barracuda, zamówionych przez Marine Nationale (marynarkę wojenną Francji). Wodowanie odbyło się w obecności Prezydenta Francji Emanuela Macrona i zaproszonych delegacji z całego świata.

Wodowanie OP Suffren odbyło się w obecności Prezydenta Francji Emanuela Macrona / Zdjęcia: Naval Group

Jesteśmy dumni, mogąc zaprezentować Prezydentowi Republiki Francuskiej pierwszy okręt podwodny typu Barracuda. To symbol naszego wyjątkowego know-how i naszej zdolności do opanowania najbardziej zaawansowanych technologii i budowy najbardziej złożonych produktów – powiedział w czasie ceremonii wodowania Hervé Guillou, prezes zarządu Naval Group.

Okręty podwodne typu Barracuda opracowane zostały w oparciu o doświadczenia operacyjne francuskiej marynarki wojennej, sił morskich o zasięgu globalnym, jednych z najbardziej aktywnych w NATO. Jednostki tego typu, długości 99 m, mają wypierać 5300 t w zanurzeniu. Ich uzbrojenie to pociski manewrujące MdCN, torpedy F21 Artemis, pociski przeciwokrętowe Exocet SM39 Block 2 i miny morskie FG29.

Napęd OP typu Barracuda stanowi siłownia z reaktorem wodno-ciśnieniowym K15, 2 silniki elektryczne i jeden pędnik wodnoodrzutowy. Załogę składać się ma z 60 oficerów i marynarzy. Okręt ma być zdolny do przebywania z dala od portu przez 70 dni. W zanurzeniu ma rozwijać prędkość 25 w., a na powierzchni – 14 w.

Do zadań OP typu Barracuda należeć ma zwalczanie jednostek nawodnych i podwodnych, uderzenia na cele lądowe, wywiad, reagowanie kryzysowe i wsparcie działań specjalnych. Zwodowany dziś Suffren rozpocznie próby morskie w 2020. Ostania jednostka ma zostać dostarczona Marine Nationale w 2029. OP typu Barracuda pozostaną w służbie do lat 2060 (Koniec służby SNA Saphir, 2019-06-26).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.