Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Suffren odpala MdCN

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 26 października 2020

Załoga OP Suffren (Q284), typu Barracuda, przeprowadziła 20 października na poligonie morskim Direction Générale de l’Armement (DGA, francuskiej agencji ds. zakupów wojskowych) Biscarrosse pierwsze w historii odpalenie z zanurzonego okrętu pocisku manewrującego Missile de Croisière Naval (MdCN), przeznaczonego do zwalczania stacjonarnych celów powierzchniowych.

Odpalenie pocisku MdCN z zanurzonego OP Suffren, 20 października 2020 …

Minister obrony narodowej Francji Florence Parly tak skomentowała to osiągnięcie: Po raz pierwszy francuski okręt podwodny wystrzelił pocisk manewrujący. Odniesiony sukces daje naszej marynarce wojennej nowe zdolności strategiczne i stawia ją wśród najlepszych na świecie. Nowa broń to prawdziwy przełom, wynik wieloletnich wysiłków i inwestycji, które umożliwiła ustawa o programowaniu rozwoju zdolności wojskowych na lata 2019-2025. Gratuluję wszystkim w Marine Nationale (marynarce wojennej Francji), DGA i przemyśle, którzy umożliwili to strzelanie. Do tej pory francuskie jednostki podwodne mogły atakować okręty podwodne i nawodne. Odtąd mogą zniszczyć także rozbudowaną infrastrukturę lądową z dużych odległości.

Mający zasięg kilkuset (według innych źródeł nawet 1000-1400) km MdCN przeznaczony jest do niszczenia infrastruktury o znaczeniu strategicznym. Po wielozadaniowych fregatach FREMM okręty typu Barracuda są kolejnymi francuskimi jednostkami mającymi tego rodzaju konwencjonalną zdolność do głębokich uderzeń. Możliwość odpalenia z nich MdCN skutkuje stałym i skrytym zagrożeniem uderzeniem z morza na cele przeciwnika położone daleko w głębi lądu i znacząco zwiększa zdolności operacyjne Marine Nationale.

Strzelanie testowe MdCN zakończyło sprawdzian kwalifikacyjny integracji wszystkich systemów uzbrojenia Suffrena, prowadzony od kwietnia 2019 w ramach prób morskich pod auspicjami DGA. Podczas wcześniejszych prób na Morzu Śródziemnym załoga okrętu dokonała również, na poligonie Île du Levant, odpalenia przeciwokrętowego kierowanego pocisku rakietowego Exocet SM39 i kilku strzelań z użyciem torped F21 Artemis.

… i efekt jego trafienia w cel / Zdjęcia: DGA

Suffren, będący pierwszym OP typu Barracuda,ma trafić do Marine Nationale do końca 2020 i wejść do służby w 2021. Nowe jednostki mają zastąpić w służbie OP typu Rubis (SNA Perle do naprawy, 2020-10-26). Stępkę Suffrena położono w grudniu 2007, a wodowanie odbyło się dopiero w sierpniu 2019. Tak duża zwłoka w wodowaniu jednostki jest prawdopodobnie związana ze zmianą części wymagań wobec nowego okrętu, w tym przede wszystkim możliwością operowania z niego operatorów sił specjalnych wraz ze sprzętem. Prawdopodobnie okazało się, że komandosi nie są w stanie wykonywać swoich operacji tylko z użyciem pojazdów wodowane z wyrzutni torpedowych kal. 533 mm. Wojska specjalne potrzebują pojazdów podwodnych o większych gabarytach, jakie ma przenosić Suffren (Próby morskie Suffrena, 2020-04-30). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.