Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MSK połączona przez SDH

Astronautyka, 18 stycznia 2022

Stworzony przez inżynierów Airbusa – przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – system SpaceDataHighway (SDH) zapewnia szerokopasmową łączność między Międzynarodową Stacją Kosmiczną (MSK) a Ziemią. Dzięki terminalowi Columbus działającemu w paśmie Ka (ColKa) zainstalowanemu i już przetestowanemu na pokładzie MSK, satelity obsługujące SpaceDataHighway mogą przekazywać dane za pośrednictwem dwukierunkowego łącza w czasie rzeczywistym między laboratorium Columbus w MSK a centrum kontroli Columbusa ulokowanym w Niemieckim Centrum Lotniczym (DLR) pod Monachium oraz ośrodkami badawczymi w całej Europie.

 Satelity SpaceDataHighway mogą łączyć się z MSK (na zdjęciu), a także z satelitami obserwacyjnymi umieszczonymi na niskiej orbicie wokółziemskiej na dystansie do 45 000 km / Zdjęcie: ESA

Dzięki SpaceDataHighway i terminalowi ColKa ESA zyskała bezpośredni i suwerenny dostęp do MSK, zwiększając w ten sposób elastyczność operacyjną oraz umożliwiając większej liczbie astronautów, naukowców i badaczy korzystanie z łącza. Umożliwia to również ESA organizowanie eksperymentów ad hoc i interakcję z europejskimi astronautami. Umowa o świadczeniu usług transmisji danych przez ColKa została zawarta między ESA a Airbusem. Europejski koncern dostosował międzysatelitarne połączenie w paśmie Ka w systemie SpaceDataHighway tak, aby zapewnić transmisję danych przez stację w Harwell Campus w Wielkiej Brytanii.

SpaceDataHighway jest też pierwszą na świecie konstelacją satelitów geostacjonarnych zapewniających łącznośc laserową. Stanowi ona przełom w szybkości łączności kosmicznej, wykorzystując najnowocześniejszą technologię laserową do świadczenia bezpiecznych usług transmisji danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego. System odnotował ponad 50 000 udanych połączeń laserowych w ciągu pierwszych 5 lat działania.

Satelity SDH mogą łączyć się z MSK, a także z satelitami obserwacyjnymi umieszczonymi na niskiej orbicie wokółziemskiej na dystansie do 45 000 km. Z pozycji na orbicie geostacjonarnej satelita SpaceDataHighway przekazuje na Ziemię zebrane dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Normalnie zajęłoby to kilka godzin. Łączność laserowa pozwala znacznie zwiększyć ilość danych obrazowych i wideo przesyłanych przez satelity obserwacyjne, a ich plan misji można zmienić w dowolnym momencie i w ciągu zaledwie kilku minut (Drugi satelita dla kosmicznej infostrady , 2019-05-07).

Dzięki SpaceDataHighway Airbus obsługuje już 4 satelity Copernicus Sentinel i świadczy usługi coraz większej liczbie klientów Z sieci SpaceDataHighway skorzysta też konstelacja Pleiades Neo, złożona z 4 najbardziej satelitów do optycznej obserwacji Ziemi (w rozdzielczości 30 cm), co pozwoli jeszcze bardziej zoptymalizować prowadzenie rozpoznania, zapewniając dostarczanie danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego oraz szybki czas reakcji na nowe zlecenia (Pleiades Neo 4 na orbicie, 2021-08-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.