Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MQ-8C Fire Scout w służbie

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 25 stycznia 2022

Śmigłowiec bezzałogowy MQ-8C FireScout został po raz pierwszy wysłany w rejs operacyjny na okręcie US Navy (marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych). Wiropłat 14 grudnia 2021 został przydzielony do Helicopter Sea Combat Squadron 22, Detachment 5 (HSC-22 DET 5) stacjonującej na pokładzie USS Milwaukee (LCS-5), typu Freedom.

Podstawowym wyposażeniem rozpoznawczym MQ-8C jest radar Leonardo Osprey 30 (AN/ZPY-8). Oprócz tego śmigłowiec może być wyposażony w dalmierz laserowy, stacje przekaźnikowe łączności, system automatycznej identyfikacji statków AIS, głowice optoelektroniczne i detektor min AN/DVS-1 COBRA / Zdjęcie: Maciej Hypś

To krok milowy w programie MQ-8C Fire Scout. Wymiana MQ-8B na MQ-8C pozwala na zastosowanie nowocześniejszych sensorów oraz podwaja długotrwałość lotu – powiedział kmdr Eric Soderberg.

MQ-8C Fire Scout jest śmigłowcem rozpoznawczym przystosowanym do wskazywania celów poza zasięgiem sensorów okrętowych. Dysponuje zasięgiem ponad 1850 km i może przebywać w strefie wykonywania zadania przez ponad 10 godzin.

Śmigłowiec może być również uzbrojony w ppk AGM-114 Hellfire lub wyrzutnię pocisków APKWS, ale nie jest przewidywane ich rutynowe wykorzystanie, ponieważ na okrętach LCS nie ma dla nich wystarczającej ilości miejsca w magazynach amunicyjnych (MQ-8C z nowym radarem, 2020-05-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.