Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy USA z bronią hiperdźwiękową

Strategia i polityka, Nowe technologie, Przemysł zbrojeniowy, 05 lutego 2022

Defense News poinformował, że 3 lutego 2022 najważniejsi politycy i urzędnicy Departamentu Obrony USA spotkali się z przedstawicielami przemysłu, by omówić problemy z rozwojem broni hiperdźwiękowej (Nieudany test hiperdźwiękowy USA, 2021-10-23) i metody pokonania kryzysu. Spotkanie zwołała Kathleen Hicks, zastępca sekretarza obrony. Wzięło w nim udział kilkunastu dyrektorów generalnych najważniejszych amerykańskich koncernów zbrojeniowych.

Posiedzenie prowadziła podsekretarz obrony ds. badań i inżynierii Heidi Shyu. Pod jego koniec pojawił się sam sekretarz obrony Lloyd Austin. Zaoferował przemysłowi specjalne wsparcie potrzebne dla szybkiego wyprzedzenia postępów Chin w projektowaniu broni hiperdźwiękowej (Hiperdźwiękowa pogoń USA za ChRL i FR, 2021-07-06).

Niezdolność amerykańskiego przemysłu do zbudowania broni hiperdźwiękowej to chyba jego najbardziej spektakularna kompromitacja w ostatnich latach. Różnego typu pociski hiperdźwiękowe operacyjnie używa już Rosja (Awangard, Kinżał, a wkrótce Cirkon) i ChRL (DF-17), zaś udane testy prowadzi KRLD. Być może powodem jest brak zaplecza teoretycznego w USA, gdzie coraz mniej młodych ludzi chce poświęcać czas na trudne i czasochłonne studia inżynierskie i w zakresie nauk ścisłych, zaś najzdolniejszych zatrudnia szeroko pojęta branża informatyczna / Ilustracja: Dynetics

Szefowie przedsiębiorstw mówili o wielu problemach, które nie pozwalają na szybki rozwój broni hiperdźwiękowej. Chodzi m.in. ograniczenia w łańcuchach dostaw, bariery w pozyskiwaniu komponentów i niestabilność budżetu. Szczególny kłopot sprawiają utrudnienia w dostępie do obiektów testowych. Bez niego trudno zdobywać doświadczenia. Tymczasem brakuje nawet tuneli aerodynamicznych o odpowiednich parametrach.

Według amerykańskich analityków, sprawdzianem prawdziwych intencji Pentagonu będzie budżet na rok fiskalny 2023. Jedynie bardzo duże zwiększenie nakładów na badania umożliwi przyspieszenie w USA prac nad bronią hiperdźwiękową. Niezależni analitycy zatrudnieni przez Pentagon oceniają, że tylko na infrastrukturę laboratoryjną i testową potrzeba 5 mld USD więcej niż się na nią przeznacza obecnie. O wiele więcej potrzeba będzie na same badania, które mogą potrwać jeszcze wiele lat.

Spotkania sekretarzy obrony USA z wieloma szefami przedsiębiorstw zbrojeniowych zebranymi w jednym miejscu są bardzo rzadkie. To że takie spotkanie się właśnie odbyło sygnalizuje pilną potrzebę Pentagonu, by opracować broń hipersoniczną. Amerykańscy analitycy porównują czwartkową naradę do tej z 1993, gdy sekretarz obrony Les Aspin zmusił liderów przemysłu zbrojeniowego w USA do szybkiej konsolidacji, która mała dostosować branżę do nowych uwarunkowań po zakończeniu zimnej wojny. Aspin odniósł sukces, doprowadzając do serii fuzji w branży, co w dłuższej perspektywie doprowadziło jednak do wyeliminowania konkurencji w wielu dziedzinach.

W USA od wielu lat w kilkanaście programów rozwoju broni hiperdźwiękowej są zaangażowane trzy rodzaje wojsk i wiele agencji rządowych. Póki co bez żadnych istotnych postępów. Tymczasem Rosja i Chiny dysponują już taką bronią używaną operacyjnie (Wyrzutnia DF-17 w czasie ćwiczeń, 2021-01-02). Chińczycy testowali niedawno pocisk hipersoniczny manewrujący w atmosferze o zasięgu globalnym, co wywołało szok w administracji i kręgach wojskowych USA (Chiński test strategicznej broni hiperdźwiękowej, 2021-10-17). Pociski hiperdźwiękowe testuje już nawet – z powodzeniem – KRLD (Kolejny test hiperdźwiękowy KRLD, 2022-01-15), biedne państwo, objęte dotkliwymi sankcjami USA i ich sojuszników.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.