Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ZEA zainteresowane izraelskimi systemami OP

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 08 lutego 2022

6 lutego Jerusalem Post poinformował, że Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) prowadzą z Izraelem rozmowy w sprawie nabycia różnych typów systemów obrony powietrznej, w tym Iron Dome, SPYDER i Barak-8. Informacja ta pojawiła się nieco ponad 2 tygodnie od podpisania kontraktu na zakup południowokoreańskiego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu M-SAM 2 (znanego również jako Cheongung Block 2, M-SAM 2 zakupiony przez ZEA, 2022-01-19).

Jednym z systemów OP, jakie ZEA chciałyby nabyć, jest Barak-8 / Zdjęcie: Israel Aerospace Industries.

Sprzęt ten okazał się jednak niewystarczający. W ostatnich tygodniach ZEA były celem kilku ataków z wykorzystaniem amunicji krążącej i pocisków balistycznych. Rebelianci Huti od ponad 6 lat walczą z koalicją dowodzoną przez Arabię Saudyjską, w skład której wchodzą Zjednoczone Emiraty Arabskie. W ostatnim czasie kraj ten oświadczył kilku ataków z powietrza. 17 stycznia br. za pomocą bsl jemeńscy rebelianci zaatakowali trzy cysterny z paliwem w Abu Zabi. Ataki – tym razem na inne cele – powtarzano co kilka dni. Duże znaczenie dla stanowiska Jerozolimy może mieć atak z 30 stycznia br., gdy w stolicy ZEA przebywał prezydent Izraela Jicchak Herzog.

Mimo że w czasie tych ataków udało się przechwycić kilka pocisków balistycznych, uznano że poziom ochrony jest niewystarczający i należy pozyskać różne systemy OP. Szczególną uwagę poświęca się zwalczaniu amunicji krążącej uznaną na najgroźniejszą.

O potencjalnej sprzedaży Iron Dome do ZEA mówi się już od listopada 2020. Sprzęt wystawiano podczas ubiegłorocznego salonu przemysłu obronnego IDEX w Abu Zabi. Do tej pory jednak nie udało się zrealizować tych planów. Już wówczas kilka państw Zatoki Perskiej wyraziło wstępne zainteresowanie zakupem systemów obrony przeciwrakietowej od Izraela. Sprzyja temu klimat polityczny, w szczególności normalizacja stosunków międzypaństwowych na podstawie tzw. Porozumień Abrahamowych – ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem (Arabowie zainteresowani izraelskim uzbrojeniem, 2020-11-06).

System Iron Dome zdolny jest do przechwycenia pocisków rakietowych o zasięgu do 70 km i małych bsl. Abu Zabi rozważa też zakup zestawów średniego/dalekiego zasięgu Barak-8ER które mogłyby zwalczać cele powietrzne w zasięgu ponad 100 km, albo systemu SPYDER. Występuję on w dwóch wersjach: SPYDER-SR i SPYDER-MR. Pierwszy pozwala na neutralizację środków napadu powietrznego na dystansie do 15-20 km i wysokości 8 tys. m (z użyciem pocisków Python 5 i I-Derby). Drugi natomiast niszczy cele w odległości do 35-40 km na wysokości 10-12 tys. m (I-Derby ER).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.