Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej niszczycieli US Navy w Europie

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 17 lutego 2022

Dowództwo US Navy (marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki) podjęło decyzję o wzmocnieniu 6. Floty 4 dodatkowymi niszczycielami typu Arleigh Burke. Do Europy przybyły: USS The Sullivans (DDG-68), USS Gonzalez (DDG-66), USS Donald Cook (DDG-75) i USS Mitscher (DDG-57).

Okręty 6. Floty operują także na Bałtyku. Na zdjęciu USS Cole wchodzi do portu w Gdyni / Zdjęcie: Maciej Hypś

Chociaż okręty wyszły z portów macierzystych w Norfolk i Mayport 11 lutego 2022, rzecznik prasowy amerykańskiej marynarki wojennej utrzymuje, że ich dyslokacja do Europy nie jest odpowiedzią na dotychczasowe lub spodziewane posunięcia ze strony FR. Oficjalnie dodatkowe niszczyciele mają zwiększyć elastyczność operacyjną 6. Floty.

USS Donald Cook dopiero niedawno, w lipcu 2021, powrócił do USA po 7-letnim pobycie w Europie, gdzie jego portem macierzystym była Rota w Hiszpanii. Także załoga USS The Sullivans nie cieszyła się długim odpoczynkiem. W listopadzie 2021 okręt zakończył swój przydział do grupy operacyjnej brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08).

Trzon 6. Floty stanowi obecnie Carrier Strike Group 8 skupiona wokół lotniskowca USS Harry S. Truman (CVN-75) W jej skład wchodzą m.in. niszczyciele typu Arleigh Burke: USS Bainbridge (DDG-96), USS Cole (DDG-67), USS Gravely (DDG-107) i USS Jason Dunham (DDG-109), krążownik rakietowy USS San Jacinto (CG-56), typu Ticonderoga, i norweska fregata rakietowa KNM Fridtjof Nansen (F310), typu Fridtjof Nansen. Po dołączeniu 4 niszczycieli przybyłych z USA tworzy to najsilniejsze ugrupowanie 6. Floty od 2018.

Na przełomie stycznia i lutego CSG 8 zrealizowała na M. Śródziemnym manewry Neptune Strike ’22, w czasie których amerykańskie okręty były pod kontrolą operacyjną NATO. Rzecznik Departamentu Obrony USA podkreślił, że manewry były planowane od 2020 i nie były odpowiedzią na wzrost napięcia w Europie Wschodniej. W ich trakcie przećwiczono m.in. zwalczanie okrętów podwodnych i prowadzenie uderzeń dalekiego zasięgu. Ćwiczenia zakończyły się 4 lutego br (Narodziny TF Greyhound, 2021-09-30).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.