Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy P-8A w Norwegii

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Przemysł lotniczy, 09 marca 2022

24 lutego 2022 do bazy lotniczej Evenes w Norwegii przyleciał pierwszy morski samolot wielozadaniowy Boeing P-8A Poseidon przeznaczony dla Luftforsvaret (królewskich wojsk lotniczych Norwegii). Norwegia podpisała kontrakt na zakup 5 P-8A. Docelowo wszystkie wejdą na wyposażenie 333. eskadry z bazy Andøya. Na stateczniku pionowym widoczna rysunkowa postać świętego z serialu o tej samej nazwie. Po II wojnie światowej wszystkie norweskie eskadry miały nazwy wywoławcze. Ta stacjonująca na Andøyi nosiła nazwę Saint / Zdjęcie: Luftforsvaret

Chociaż P-8A dysponuje zasięgiem wystarczającym by przelecieć bezpośrednio z zakładów Boeinga w Seattle do Evenes, to w czasie lotu dostawczego zdecydowano się zorganizować międzylądowanie w Kanadzie. Było to podyktowane faktem, że był to pierwszy tak długi samodzielny lot całkowicie norweskiej załogi na nowym typie samolotu i postanowiono zachować większy margines bezpieczeństwa. Pierwszy dostarczony samolot otrzymał nazwę własną Viking.

Norwegia i NATO świętują dostarczenie pierwszego morskiego samolotu patrolowego, który da nam zupełnie nowe zdolności w prowadzeniu rozpoznania na północy. Razem z F-35 wojska lotnicze dysponują teraz uzupełniającymi się strategicznymi zasobami dla obrony Norwegii – powiedział szef sztabu norweskich wojsk lotniczych gen. Rolf Folland.

Do czasu dostarczenia większej liczby P-8A misje patrolowe nadal będą wykonywane z wykorzystaniem dotychczasowych samolotów P-3C Orion operujących z bazy Andøya. W tym czasie P-8 będzie przechodził próby operacyjne, i – jeśli te zakończą się sukcesem – rozpocznie wykonywanie misji patrolowych w 2023.

Norweski rząd podjął decyzję o zamówieniu 5 P-8A w 2016. Nowe samoloty zastąpią 6 P-3C Orion i 3 DA-20. Kontrakt podpisano ostatecznie w 2017. Samoloty zostały kupione poprzez program Foreign Military Sales. Dostawy Poseidonów mają się zakończyć w 2023. Wraz z samolotami ma zostać dostarczone bliżej nieokreślone uzbrojenie do zwalczania okrętów podwodnych, być może chodzi o będącą dopiero w fazie rozwoju nową torpedę przystosowaną do zrzutu z dużej wysokości.

Posiadanie nowoczesnych morskich samolotów rozpoznawczych od dawna ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Norwegii. Powierzchnia wód należących do tego państwa jest siedmiokrotnie większa niż powierzchnia lądu, a niedaleko granic państwa znajdują się bazy rosyjskiej Floty Północnej (Pierwszy P-8A dla Norwegii odebrany, 2021-11-18, Prezentacja norweskiego P-8A, 2021-07-12, Norwegia zamawia P-8A, 2017-03-30).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.