Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norwegia utrzyma wzrost wydatków obronnych

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Wojska lądowe, 21 października 2020

Rząd Norwegii zaprezentował 16 października Długoterminowy Plan Rozwoju Sił Zbrojnych. Według założeń planu utrzymany ma zostać trend zwiększania budżetu obronnego. Plan w pierwotnym kształcie zaprezentowany został parlamentowi w kwietniu br. Po przeprowadzeniu analiz i debaty wprowadzono do niego niezbędne poprawki.

Dzięki zwiększaniu środków na obronność wzmocnione zostaną zdolności sił zbrojnych Norwegii / Zdjęcie: Forsvaret

Najważniejszym założeniem jest systematyczne zwiększanie środków przeznaczanych na obronność w ciągu najbliższych 8 lat. Zakłada się, że w 2024 wydatki obronne wyniosą o 8,3 mld NOK (ok. 3,5 mld zł) więcej niż w roku bieżącym. Znacznego przyrostu środków finansowych należy się spodziewać już w 2021, ponieważ budżet wzrośnie o 3 mld koron (1,26 mld zł) względem br.

W ramach planu wzrosnąć ma liczba żołnierzy w Forsvaret (siłach zbrojnych) w celu podniesienia gotowości jednostek. Kontynuowane będą także reformy systemu szkolenia i edukacji. Ważnym elementem planu jest również rozwijanie innowacyjnych technologii na rzecz sektora obronnego.

Podtrzymane zostanie zacieśnianie współpracy z sojusznikami w ramach NATO, zwłaszcza z USA, Wielką Brytanią, Holandią i Niemcami. Kontynuowana będzie także budowa narodowych obiektów wojskowych.

Forsvaret planują modernizację posiadanego wyposażenia. W przypadku Hæren (wojsk lądowych) do jedynej aktywnej Brygady Nord trafią nowe czołgi podstawowe, mobilny system obrony przeciwlotniczej i systemy artyleryjskie. W przypadku artylerii przestarzałe armatohaubice samobieżne M109A3GN są już zastępowane przez K9 Thunder. Podniesiony zostanie też poziom gotowości wojsk lądowych (NDMA kupuje amunicję, 2017-09-13, Norwegia odebrała pierwsze seryjne CV90, 2015-09-08). Dodatkowe uzbrojenie, amunicja i zaopatrzenie trafią także do Heimevernet (Gwardii Narodowej).

Sjøforsvaret (marynarka wojenna) może liczyć na modernizację fregat i wymianę okrętów podwodnych typu Ula. W najbliższych latach do służby trafią okręty podwodne typu 212CD. Obecnie trwają negocjacje z partnerem niemieckim. Ponadto do Kystvakten (Straży Wybrzeża) trafią trzy nowe jednostki patrolowe. Plan zakłada także wymianę okrętów nawodnych. Najprawdopodobniej dotyczy to korwet typu Skjold. W 2022 określona zostanie również nowa struktura sił nawodnych (HNoMS Helge Ingstad na złom, 2019-06-24).

Luftforsvaret (wojska lotnicze) kontynuować będą proces wymiany statków powietrznych. Do 2025 nastąpi wymiana wielozadaniowych F-16AM/BM na F-35A, a także morskich samolotów patrolowych z P-3 Orion na P-8 Poseidon. System przeciwlotniczy NASAMS II zostanie zmodernizowany i otrzyma nowe sensory. Przeanalizowany także zostanie pomysł wprowadzenia do użycia systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu (AW101 w służbie Luftforsvaret , 2020-09-01).

Norweskie wojska specjalne otrzymają nowe wiropłaty. Poszukiwany jest następca eksploatowanych obecnie Belli 412.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.