Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Skrzydła dla CityAirbus

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, 11 marca 2022

Airbus za pośrednictwem spółki zależnej podpisał umowę ze Spirit AeroSystems dotyczącą rozwoju skrzydeł dla elektrycznego pionowzlotu CityAirbus NextGen. Zawiązane partnerstwo będzie wspierać badania Airbusa nad przełomowymi projektami statków latających, przy jednoczesnym przestrzeganiu najbardziej rygorystycznych przepisów lotniczych.

CityAirbus NextGen to prototyp statku powietrznego pionowego startu i lądowania, będącego stałopłatem z motylkowym usterzeniem pionowym i rozproszonym systemem napędowym złożonym z 8 napędzanych elektrycznie śmigieł. Ma być przystosowany do lotów na dystansie do 80 km z prędkością przelotową 120 km/h, dzięki czemu ma doskonale nadawać się do różnych zadań w miastach / Ilustracja: Airbus

Spirit AeroSystems zajmie się opracowaniem i produkcją skrzydeł do CityAirbusa NextGen w zakładach w Belfaście w Irlandii Północnej. Ambicją obydwu partnerów jest stworzenie konstrukcji o minimalnej masie przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Stałe skrzydła napędzanego elektrycznie aparatu wykonującego pionowo starty i lądowania (eVTOL) mają przenosić odpowiednie obciążenia aerodynamiczne, jednocześnie zapewniając optymalną równowagę pomiędzy wymaganiami technicznymi związanymi z zawisem i podróżą z prędkością przelotową. Rozproszony układ napędowy CityAirbusa NextGen przyczyni się do zmniejszenia wpływu turbulencji powietrza na pionowzlot (CityAirbus nowej generacji, 2021-09-22).

Nawiązanie partnerstwa ze Spirit AeroSystems jest ważnym krokiem w rozwoju projektu, gdyż skrzydła CityAirbusa NextGen są kluczowymi elementami zapewniającymi temu aparatowi zdolność do lotu. Aby zbudować nowy pojazd, nawiązaliśmy współpracę ze Spirit jako strategicznym partnerem, mającym szereg udokumentowanych osiągnięć w dziedzinie konstrukcji płatowca oraz duże doświadczenie w kwestii jakości komponentów i zapewniania zdatności do lotu – powiedział Jörg Müller, szef działu Urban Air Mobility w Airbusie.

Spirit AeroSystems jest jednym z największych na świecie dostawców struktur lotniczych. Ma zakłady na terenie Wielkiej Brytanii – w Irlandii Północnej i Szkocji i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji głównych komponentów statków powietrznych. Podczas wieloletniej współpracy z Airbusem spółka zajmowała się dostarczaniem w pełni zintegrowanych skrzydeł oraz wybranych ich elementów do wielu samolotów komercyjnych Airbusa. Nawiązane partnerstwo przy eVTOL, rozszerzające dotychczasową współpracę z Spirit AeroSystems, jest kolejnym znakiem zaangażowania Airbusa w Wielkiej Brytanii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.