Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy batalion M-SHORAD w tym roku

Wojska lądowe, Obrona powietrzna, 04 kwietnia 2022

Według doniesień portalu Defense News do końca tego roku w skład US Army będzie wchodzić kompletny batalion przeciwlotniczy uzbrojony w zestawy przeciwlotnicze krótkiego zasięgu M-SHORAD. Informację miał potwierdzić w wywiadzie oficer wykonawczy programów US Army ds. pocisków rakietowych i przestrzeni kosmicznej gen. dyw. Robert Rash.

Zestawy przeciwlotnicze M-SHORAD pojawiły się już w Polsce i w państwach bałtyckich w czasie ćwiczenia Saber Strike 22 / Zdjęcie: US Army

Do tej pory w M-SHORAD udało się przezbroić pluton z 5. batalionu wchodzącego w skład 4th Air Defense Artillery Regiment (5-4 ADA, pułku artylerii przeciwlotniczej). Stacjonuje on Europie, a w ostatnim czasie podlegające mu M-SHORAD trafiły także do Polski i państw bałtyckich w ramach ćwiczenia Saber Strike 22. Reszta batalionu ma zostać uzbrojona w nowy system pod koniec roku fiskalnego 2022 i na początku roku fiskalnego 2023, co w USA przypada na przełom września i października.

Zestawy M-SHORAD zostały opracowane w bardzo krótkim czasie. Zapotrzebowanie i wymagania na system tej klasy przedstawiono w lutym 2018. 19 miesięcy później przemysł dostarczył prototypowe systemy. Jeszcze w 2020 US Army za 1,2 mld USD zamówiła pierwsze zestawy przeznaczone do próbnej eksploatacji w 5-4 ADA. Zapotrzebowanie amerykańskich wojsk lądowych zostało określone na 144 systemy M-SHORAD, które mają wejść do uzbrojenia 4 batalionów przeciwlotniczych. W przyszłości zostaną uzupełnione systemami laserowymi (Próby prototypu DE M-SHORAD, 2021-08-16).

Dotychczasowa próbna eksploatacja M-SHORAD spotkała się z pozytywnymi opiniami żołnierzy. System ma być znacznie łatwiejszy w użyciu od zestawów M1097 Avenger. Informacje zwrotne uzyskane od użytkowników nie wymuszają też poważniejszego przeprojektowania systemu. Zmiany obejmują przede wszystkim ulepszenia oprogramowania i wybranych podsystemów (Poligonowy debiut M-SHORAD w Europie, 2021-10-12).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.