Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Abramsy dla Polski zamówione

Strategia i polityka, Transakcje, Wojska lądowe, 05 kwietnia 2022

Dzisiaj, 5 kwietnia 2022, szef MON podpisał umowę w sprawie zakupu 250 czołgów podstawowych w najnowszej wersji M1A2 SEPv3 Abrams. Porozumienie międzyrządowe zawarte w ramach procedury FMS ma wartość 4,75 mld USD netto (ok. 20 mld PLN), choć pierwotnie wyceniano je na 6 mld USD.

Dostawy zamówionych Abramsów mają się zakończyć w 2026 / Zdjęcie: MON

Do podpisania umowy doszło na terenie garnizonu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Będzie ona jedną z dwóch brygad, które zostaną przezbrojone w amerykańskie czołgi. Abramsy trafią również do nowo sformowanej 19. Brygady Zmechanizowanej z Lublina. Obie brygady wchodzą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej, mającej wzmacniać tzw. wschodnią flankę NATO.

Wraz z czołgami zamówiono pojazdy wsparcia. Dotyczy to 26 wzt M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JAB. Umowa obejmuje też pakiet szkoleniowy, logistyczny i zapas amunicji. Wśród wymienianych typów amunicji bojowej znajduje się przeciwpancerna amunicja podkalibrowa KEW A1 będąca licencyjną wersją niemieckiej DM43 z początku lat 1990. Ponadto zakupiona została amunicja kumulacyjna M830A1 MP-T i nowoczesna programowalna XM1147. Choć oficjalne komunikaty o tym nie wspominają Polska uzyskała od Departamentu Stanu także zgodę na zakup amunicji szkolnej M865 i M1002.

Pierwsza partia Abramsów zostanie dostarczona polskim żołnierzom jeszcze w tym roku. Będzie to 28 czołgów z zasobów US Army, które posłużą do szkolenia. Nie poinformowano, kiedy rozpoczną się dostawy czołgów przeznaczonych dla SZ RP. Wiadomo jedynie, że ich dostawy mają się zakończyć w 2026.

Wraz z czołgami zamówione zostały symulatory a w wojskowych zakładach remontowych zostaną zbudowane kompetencje do zabezpieczenia eksploatacji czołgów. Choć zakup Abramsów jest jedną z największych transakcji w historii Sił Zbrojnych RP, jest kolejnym przypadkiem zignorowania udziału polskiego przemysłu. Przyczyni się to do ponownego ograniczenia możliwości rozwoju krajowego przemysłu i wzrostu kosztów cyklu życia sprzętu wojskowego z powodu konieczności importu zagranicznych podzespołów (Strykery i Abramsy ofiarą cięć, 2022-04-01, Zgoda na Abramsy dla Polski, 2022-02-18).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.