Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miny u wybrzeży Turcji

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 kwietnia 2022

6 kwietnia 2022 morski samolot rozpoznawczy CN-235 należący do tureckiej marynarki wojennej wykrył minę morską na tureckich wodach terytorialnych na Morzu Czarnym. Mina dryfowała niedaleko miejscowości Kefken położonej ok. 160 km na wschód od Stambułu. Tureckie ministerstwo obrony poinformowało o wysłaniu na miejsce zespołu przeciwminowego, który ją zneutralizował.

Do walki z minami turecka marynarka wojenna skierowała na Morze Czarne m.in. niszczyciel min TCG Akçay (M-270) / Zdjęcie: NATO

Jest to już trzecia dryfująca mina wykryta i zniszczona w pobliżu tureckiego wybrzeża. Pierwsza została wykryta 26 marca niedaleko Stambułu, w pobliżu wejścia do Bosforu. Druga została zneutralizowana trzy dni później w rejonie tureckiego miasta Igneada położonego w pobliżu granicy turecko-bułgarskiej. Ponadto jedną minę zaobserwowaną przez rybaków 40 Mm od Capu Midia zniszczyła załoga rumuńskiego trałowca Vice-Amiral Constantin Bălescu (F-274).

W celu wzmocnienia obrony przeciwminowej turecka marynarka wojenna skierowała na Morze Czarne dodatkowe siły składające się z 2 niszczycieli min typu Aydin, czyli TCG Akçay (M-270) i TGC Akçakoca (M-268), samolotu patrolowego CN-235M i kutra patrolowego TCG Tekirdag (P-1207).

Niemal od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Morzu Czarnym spotykane są dryfujące miny morskie. Według informacji ukraińskiego MSZ są to miny zdobyte przez Rosjan w bazie morskiej w Sewastopolu w czasie aneksji Krymu w 2014. Używane teraz mają sprawiać wrażenie, że zostały postawione przez stronę ukraińską i w ten sposób podkopać jej pozycję międzynarodową. 18 marca Rosja wydała komunikat dla żeglugi NAVTEX ostrzegający, że na Morzu Czarnym dryfuje około 420 min morskich (Rumunia prosi o wsparcie Marina Militare, 2022-04-06, Turecka blokada Bosforu, 2022-04-10).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.