Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cieśniny czarnomorskie zamknięte

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 08 marca 2022

28 lutego rząd turecki podjął decyzję o zamknięciu dla okrętów wojennych cieśnin czarnomorskich – Bosforu i Dardaneli. Decyzja została podjęta na mocy konwencji z Montreux z 1936 roku.

Od 2008 po wojnie rosyjsko-gruzińskiej okręty państw NATO regularnie patrolowały M. Czarne. Zdjęcie rosyjskiego okrętu desantowego wykonano na Bosforze z pokładu amerykańskiego niszczyciela USS Porter (DDG 78) / Zdjęcie: US Navy

W przypadku gdy Turcja nie jest stroną wojującą w czasie wojny ma prawo ograniczyć ruch okrętów. Gdy okręt powraca do bazy macierzystej znajdującej się na Morzu Czarnym może przejść przez cieśniny. Wszystkie rządy zostały uprzedzone by nie próbowały wysyłać okrętów wojennych na Morze Czarne – powiedział turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Aby rząd turecki mógł zastosować zapisy konwencji z Montreux musiał oficjalnie określić działania wojskowe na Ukrainie mianem wojny, ponieważ tylko w takim wypadku konwencja daje prawo do ograniczenia ruchu okrętów wojennych. Prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że zamknięcie cieśnin ma zapobiec dalszej eskalacji konfliktu, a rosyjska inwazja była niedopuszczalna.

Ogłaszając decyzję o ograniczeniu ruchu okrętów wojennych przez Bosfor i Dardanele minister Cavusoglu publicznie przywołał artykuł 19 konwencji mówiący o tym, że w wypadku wojny, w której Turcja nie jest jedną ze stron, okręty państw wojujących nie mogą przechodzić przez cieśniny z wyjątkiem powrotów do baz, ale okręty wojenne innych państw zachowują prawo do korzystania z cieśnin.

To stoi w sprzeczności ze słowami ministra, który zapowiedział zamknięcie cieśnin dla okrętów wojennych wszystkich państw. O takiej sytuacji mówi natomiast artykuł 21 konwencji pozwalający zamknąć ruch dla wszystkich okrętów wojennych, ale tylko w wypadku, gdy Turcja uzna, że jest bezpośrednio zagrożona wybuchem wojny na jej terytorium.

Rosja nie musi wprowadzać na M. Czarne nowych okrętów, ponieważ na tym akwenie operuje wystarczająca liczba jednostek. Okrętem flagowym Floty Czarnomorskiej jest krążownik rakietowy projektu 1164 Moskwa (121). Ponadto w skład floty wchodzą m. in. okręt patrolowy projektu 22160 Wasilij Bykow, okręty desantowe Piotr Morgunow i Saratow projektu 1171 Tapir, 5 okrętów desantowych proj. 775, fregata proj. 11356R Buriewiestnik i OP proj. 636.3 (Anadolu rozpoczął próby morskie?, 2022-03-05, Turcja zamówiła ukraiński dok pływający, 2022-02-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.