Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowenia przekaże Ukrainie czołgi M-84

Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 24 kwietnia 2022

Niemiecka agencja prasowa DPA poinformowała, że słoweńskie siły zbrojne przekażą Ukrainie bliżej niesprecyzowaną liczbę czołgów podstawowych M-84. Na mocy umowy niemieckiego ministra obrony (podobne zawierane są z innymi państwami) w zamian z zapasów Bundeswehry Słowenia ma otrzymać bwp Marder i kołowe pojazdy opancerzone Fuchs. Słoweńcy oczekują też dostaw czołgów Leopard 2.

Słoweńskie czołgi M84 podczas ćwiczenia Adriatic Strike na poligonie Pocek w Postojnej, czerwiec 2015 / Zdjęcie: Departament Obrony

Według Military Balance 2021 słoweńskie wojska lądowe mają w sumie 14 czołgów podstawowych M-84 w gotowości operacyjnej i 32 w magazynach. Nie wiadomo ile czołgów rząd w Lublanie może dostarczyć, a w szczególności czy te znajdujące się w rezerwie sprzętowej będą wymagać czasochłonnych prac przed przywróceniem do służby. Bardzo możliwe, że część z nich była kanibalizowana na części zamienne. Podstawową zaletą przekazywanego sprzętu byłaby ich bliskość konstrukcyjna ze sprzętem używanym przez ukraińskie wojska lądowe.

Czołgi M-84 wywodzą się od sowieckiego T-72M1M i produkowane były na licencji w Jugosławii, aby spełnić wymagania tamtejszych wojsk lądowych wprowadzono jednak wiele ulepszeń. Ich głównym uzbrojeniem jest 125-mm armata gładkolufowa 2A46M. Czołg wyposażono w automat ładowania, który pozwala na uzyskanie szybkostrzelności 8 strz./min. Uzbrojeniem pomocniczym jest 7,62-mm km M86 i przeciwlotniczy 12,7-mm km M87 zamontowany na stropie wieży. Po jej obu stronach znajdują się gniazda 6 elektrycznie sterowanych wyrzutni granatów dymnych kal. 81 mm. W przedniej części wieży umieszczono maszt z czujnikami meteorologicznymi.

Większość słoweńskich M-84 unowocześniono do standardu M-84A4 Sniper (podobnie jak chorwackie). M.in. wyposażono je w dzienno-nocne urządzenie obserwacyjne dowódcy SCS-84 i komputer balistyczny DBR-84, a także poprawiono napęd obrotu wieży i uniesienia armaty.

Z drugiej strony niemieckie dostawy miałyby wpisywać się w główny element strategii obronnej Słowenii. Jak wynika z Białej Księgi opublikowanej w 2020 roku przez słoweńskie ministerstwo obrony, modernizacja sił zbrojnych będzie koncentrować się na rozwoju potencjału dwóch średnich batalionowych grup bojowych. Pierwsza z nich ma być sformowana nie później niż w 2027, a druga w 2030 .

Aby osiągnąć te cele, Słowenia pozyskałaby czołgi podstawowe i pojazdy opancerzone, które zastąpią1 postzimnowojenne wozy bojowe będące obecnie w uzbrojeniu słoweńskich wojsk lądowych: BVP M-80, BOV VP czy BOV-M. Wcześniej Lublana pozyskała lekkie wielozadaniowe pojazdy opancerzone JLTV od Stanów Zjednoczonych (Sprzęt opancerzony dla Ukrainy, 2022-04-06, Wolniejsze tempo modernizacji M-84, 2021-11-24).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.