Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót trasy Kraków – Nowy Jork

Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, 06 czerwca 2022

W sobotę, 4 czerwca 2022, w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, po 12-letniej przerwie wylądował samolot PLL LOT z nowojorskiego lotniska Newark-Liberty.

Pierwszy Dreamliner PLL LOT przylatujący z lotniska Newark do Balic został powitany salutem wodnym / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Inauguracyjny lot został wykonany przez Boeinga 787-8 o znakach rejestracyjnych SP-LRC, który został powitany na krakowskim lotnisku salutem wodnym, a załoga otrzymała okolicznościowy tort. Przecięcia wstęgi dokonali honorowi goście uroczystości: dr Patrick T. Slowinski – Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, Iwona Gibas – Marszałek Województwa Małopolskiego, Grzegorz Biedroń – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Katarzyna Piskorz – członek zarządu PLL LOT i Radosław Włoszek – prezes zarządu MPL im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Rejsy na trasie Nowy Jork – Kraków mają być wykonywane do 1 października br. raz w tygodniu. Zgodnie z rozkładem, wyloty z Newark mają odbywać się w piątki o 19:50 czasu lokalnego, a lądowania w Krakowie w soboty o 10:25 czasu lokalnego. Rejsy w odwrotnym kierunku mają startować w soboty o 14:35 czasu lokalnego i lądować na lotnisku Newark również w soboty o 17:50 czasu lokalnego. Połączenie ma być obsługiwane przez Boeingi 787-8 Dreamliner.

Witamy na krakowskim lotnisku pasażerów, którzy przylecieli pierwszym rejsem z Nowego Jorku do Krakowa. Cieszymy się z połączenia Kraków – Nowy York-Newark, które powraca po 12 latach. Jest to długo oczekiwana przez mieszkańców Krakowa i Małopolski trasa transatlantycka i kolejne połączenie do USA prosto z Krakowa. Jestem pewny, że Nowy Jork i Kraków zyskają dzięki temu połączeniu jeszcze więcej pasażerów biznesowych i turystycznych – powiedział Radosław Włoszek.

Trasa Kraków – Nowy Jork-Newark to drugie po Chicago transatlantyckie połączenie obsługiwane przez PLL LOT z krakowskiego lotniska. W szczytowych momentach rejsy do Chicago mają być wykonywane nawet 4 razy w tygodniu – w poniedziałki, środy, piątki i soboty.

­ – Mimo, iż Polskę i USA dzieli ocean, to też bardzo wiele łączy. Widzimy, że coraz więcej pasażerów wybiera trasy do USA – i są to pasażerowie z całej Polski, podróżujący po to, by odwiedzać swoje rodziny, ale coraz częściej również w celach biznesowych. Powrót połączenia z Krakowa do Newark do siatki LOT-u to też niesamowita okazja dla amerykańskich turystów do odkrycia magii Małopolski – jej pięknych krajobrazów, zabytków czy wspaniałej, regionalnej kuchni. Głęboko wierzę, że dzięki połączeniom LOT-u przyszłość relacji Polski i USA będzie owocna, a rynek turystyczny czeka dynamiczna odbudowa – dodała Katarzyna Piskorz.

W maju br. z usług krakowskiego lotniska skorzystało 681 275 pasażerów, czyli o 9% mniej
niż w maju 2019, ale już o 778% więcej niż w maju 2021. Łącznie od początku 2022 na krakowskim lotnisku obsłużono 2 473 068 podróżnych(Wiele nowych tras z Krakowa, 2022-04-24).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.