Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ruszyło ćwiczenie Ramstein Legacy 22

Ćwiczenia, Obrona powietrzna, Lotnictwo wojskowe, 07 czerwca 2022

Wczoraj, 6 czerwca 2022, ruszyło ćwiczenie jednostek lądowej obrony powietrznej i lotnictwa Ramstein Legacy 22. W ćwiczeniu na terytorium Polski i państw bałtyckich bierze udział 17 państw będących członkami lub partnerami NATO. Manewry potrwają do 10 czerwca.

W czasie ćwiczenia Rammstein Legacy 22 ćwiczące wojska szkolą się w ramach realistycznych scenariuszy uwzględniających rosyjską inwazję na Ukrainie / Zdjęcie: MO Litwy

Ćwiczenie jest organizowane przez Allied Air Command i polega na doskonaleniu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (IAMD, Integrated Air and Missile Defence). IAMD to wspólna inicjatywa wojsk sojuszniczych w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej. Polega na koordynacji, kontroli i eksploatacji domeny powietrznej. Ćwiczące w czasie Ramstein Legacy 22wojska podlegają dowództwu NATO Command and Control.

Dowódca Allied Air Command gen. Jeff Harrigian powiedział: Biorąc pod uwagę obecną sytuację w domenie bezpieczeństwa po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wielkoskalowe ćwiczenia jak to obecne są dla NATO jeszcze ważniejsze niż do tej pory. […] Wykorzystamy tę okazję, aby zwiększyć naszą wielodomenową interoperacyjność i gotowość jednostek. Ramstein Legacy zwiększa naszą zdolność do obrony terytorium Sojuszu i jest wyraźnym znakiem zaangażowania NATO w regionalne bezpieczeństwo i stabilność.

Planowanie ćwiczenia było czasochłonnym procesem. Jego rola jest istotna z racji trwającego konfliktu na Ukrainie. Rosyjska inwazja wiąże się ze zwiększonym użyciem pocisków rakietowych, bsl i lotnictwa bojowego w pobliżu granic Sojuszu. Wzrosło też zagrożenie dla państw NATO w związku z możliwymi błędami i awariami środków napadu powietrznego używanymi przez Rosjan, które mogą przypadkowo przekroczyć granice NATO. Dzięki Rammstein Legacy 22 państwa sojusznicze mogą doskonalić taktykę, techniki i procedury w wielodomenowym i realistycznym scenariuszu obejmującym wspomniane zagrożenia (FAAD C2 dla Bałtów, 2021-12-15).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.