Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Anka wykrywa miny w Morzu Czarnym

Bezzałogowce, Marynarka wojenna, 07 czerwca 2022

Szef tureckiej Dyrekcji Przemysłu Obronnego (SSB, Savunma Sanayii Baskanligi) İsmail Demir poinformował, że od kwietnia na Morzu Czarnym prowadzone są operacje wykrywania min morskich, dryfujących w kierunku tureckiego wybrzeża. Wykonują je bsl klasy MALE typu TAI ANKA należące do Dowództwa Marynarki Wojennej Turcji.

Bsl TAI Anka z zamontowanym radarem MILSAR w miejscu głowy optoelektronicznej. Ten typ radaru mogą przenosić również Bayraktary TB2 czy śmigłowce / Zdjęcie: Meteksan Savunma

Do realizacji takich zadań bezzałogowce wyposażono je w radary MILSAR z syntetyczną aperturą (SAR) i wskaźnik ruchomego celu SAR/MTI. Decyzję o monitorowaniu podjęto niemal od razu po otrzymaniu pierwszych sprawdzonych informacji o zagrożeniu minowym. Tym samym Turcja stała się jednym z niewielu krajów, które mogą wykrywać miny na powierzchni morza za pomocą technologii radarowej zainstalowanej w bsl.

Radary MILSAR o masie 30 kg – które można zintegrować również z Bayraktarami TB2 – produkowane są przez lokalne przedsiębiorstwo Meteksan i według deklaracji producenta mogą wykrywać obiekty niewielkich rozmiarów na powierzchni morza. Bezzałogowce, które pozostają przez długi czas (ok. 30 godz.) w powietrzu mogą służyć jako punkty obserwacyjnej i monitorować duże obszary. Radary MILSAR zapewniają przy tym bardzo szczegółowe zobrazowanie powierzchni i mogą pracować niemal w każdym warunkach atmosferycznych, w tym przy dużym zachmurzeniu i w trakcie opadów. Ich oprogramowanie pozwala na śledzenie ruchów obiektów, ułatwiając ich identyfikację, sporządzenie szkicu trasy i przewidywanie ich ruchu.

Operacje realizowane przez bsl Anka mają poprawić bezpieczeństwo żeglugi na wodach terytorialnych należących do Turcji. W czasie trwającej wojny w Ukrainie problem ten ma istotne znaczenie dla flot wojennych i handlowych państw basenu Morza Czarnego. Przyda się również innym potencjalnym odbiorcom, którzy zainteresowani będą śledzeniem małych łodzi motorowych czy pontonów służących do przemytu, szczególnie w Afryce, gdzie Turcja chce umacniać swoje wpływy m.in. jako eksporter uzbrojenia (TAI stawia na Malezję, 2022-04-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.