Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza policyjno-wojskowa Akcja Serce

Lotnictwo wojskowe, Służby państwowe, 28 czerwca 2022

W piątek, 24 czerwca 2022, po raz pierwszy przeprowadzona została Akcja Serce, w którą zaangażowani zostali zarówno policyjni jak i wojskowi lotnicy. Prośba o pomoc w transporcie serca do przeszczepu wpłynęła do Policji z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w nocy z czwartku na piątek. Jeszcze tej samej nocy oczekującą na cenny organ 36-letnią pacjentkę przewieziono ze szpitala w Kłodzku do wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

W pierwszą w historii policyjno-wojskową Akcję Serce zaangażowano załogę z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP i śmigłowiec S-70i Black Hawk …

Zgodnie z obowiązującymi procedurami i po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń, do wykonania zadania została wyznaczona załoga z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP w składzie: mł. insp. pil. Marcin Gwizdowski, mł. insp. pil. Marcin Marcinkowski oraz Crew Chief podkom. Andrzej Sowiński i post. Norbert Hyjek, która wraz ze śmigłowcem S-70i Black Hawk od kilku dni stacjonuje w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, wspierając w dzień i w nocy działania Straży Granicznej.

Policyjny Black Hawk z sercem i zespołem transplantacyjnym składającym się z kardiochirurga i dwóch pielęgniarek-instrumentariuszek wystartował z lotniska Białystok-Krywlany około 18:00. Po 40 minutach na lotnisku w Modlinie, dzięki współpracy z lotniskowymi służbami, w tym ze Strażą Graniczną, serce zostało przekazane oczekującej już załodze transportowca CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach, a policyjny śmigłowiec wraz załogą powrócił do Białegostoku, by wykonać zaplanowany nocny lot w rejonie granicy.

… i pilotowany przez załogę z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach transportowiec CASA C-295M / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Po godzinnym locie, na lotnisku Wrocław-Strachowice serce zostało przekazane załodze karetki pogotowia, która po kilkunastu minutach przekazała je do szpitala, gdzie trafiło na blok operacyjny.

Dzięki wypracowanym zasadom współdziałania z krajowymi koordynatorami ds. transplantacji, zaangażowaniu i współpracy różnych służb, medykom oraz policyjnym i wojskowym lotnikom udało się wykonać zadanie w czasie krótszym niż nieprzekraczalne 4 h, jakie mogą upłynąć od momentu pobrania serca do jego wszczepienia, przy czym na transport przewidziane są maksymalnie 2,5 h. Dla porównania, pokonanie trasy z Podlasia do Wrocławia drogą lądową zajęłaby około 6 h.

24 czerwca 2022 transplantolodzy z wrocławskiego szpitala przeprowadzili jeszcze jedną transplantację serca. Przed południem przeszczepili serce, które ze Śląska przetransportowano z użyciem dwóch śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dla lotników z 8. BLTr. był to już 20., a dla policyjnych – 15. transport organu do przeszczepu w tym roku.

Co ciekawe, zaledwie kilka godzin przed pierwszą wspólną policyjno-wojskową Akcją Serce, w siedzibie Policji odbyło się zaplanowane kilkanaście dni wcześniej spotkanie z krajowymi koordynatorami ds. transplantacji, mające na celu szczegółowe omówienie zasad współdziałania w tym zakresie, które zwołano z inicjatywy Głównego Sztabu Policji KGP (Dwie Akcje Serce jednego dnia, 2022-04-29).

Jak poinformowała 27 czerwca 2022 Policja, przeprowadzona w piątek operacja przebiegła pomyślnie i pacjentka oddycha samodzielnie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.