Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bangladesz kupił Bayraktary

Transakcje, Przemysł zbrojeniowy, Bezzałogowce, 30 lipca 2022

Według bangladeskiego serwisu informacyjnego Prothom Alo siły zbrojne Bangladeszu otrzymają w najbliższej przyszłości tureckie bbsl Bayraktar TB2. Umowę w sprawie zakupu podpisano przed kilkoma dniami, ale obie strony milczą na temat szczegółów, w tym liczby dronów i całkowitej wartości transakcji.

Dhaka oprócz TB2 zamierza w przyszłości kupić w Turcji także większe bezzałogowce Akıncı / Zdjęcie: MO Ukrainy

Nie jestem w stanie podać szczegółów, ale mogę potwierdzić, że współpraca między Bangladeszem i Turcją w temaciebezzałogowców ma się dobrze – powiedział ambasador Turcji w Bangladeszu Mustafa Osman Tufan.

Fakt zakupu potwierdziły również źródła wojskowe. Ppłk Abdullah Ibn Zajed, dyrektor bangladeskich sił zbrojnych ds. kontaktów z mediami, odmówił jednak komentarza na temat liczby pozyskanych bezzałogowców i przewidywanego terminu zakończenia dostaw.

Plany zakupu Bayraktarów znajdowały się w agendzie bangladeskiego ministerstwa obrony od początku 2021. Wówczas Mosud Mannan, ambasador tego kraju w Turcji, powiedział, że Dhaka rozważa zakup tureckich bezzałogowców. Do skorzystania z tej opcji zachęcał również Tufan, podkreślając ich międzynarodowy standard.

Nie polegano jedynie na informacjach od producenta, bowiem decyzję o ich pozyskaniu poprzedziły studia nad konfliktami, w których TB2 odgrywał istotną rolę: w Libii, Syrii, Górskim Karabachu i na Ukrainie. Szczególne znaczenie miały operacje bojowe u naszego wschodniego sąsiada. Nie powinno to dziwić, ponieważ bbsl tureckiej proweniencji mają bardzo dobry marketing, a zainteresowana ma nimi być również Rosja.

W ramach dwustronnej umowy o współpracy w dziedzinie obronności południowoazjatyckie państwo zakupiło wcześniej od Turcji systemy obrony przeciwrakietowej i pojazdy opancerzone. TB2 mogą być jedynie wstępem do większych transakcji, w tym zakupu czołgów podstawowych Altay i śmigłowców uderzeniowych T129 Atak. Dhaka jest zainteresowana także innym produktem Baykar Makiny – większymi od TB2 bezzałogowcami Akıncı (Litewski TB2 dla Ukrainy z darmo, 2022-06-02, Niger odebrał 6 Bayraktarów TB2, 2022-05-26).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.