Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holendrzy kończą szkolenie na F-16 w Tucson

Lotnictwo wojskowe, Ćwiczenia, 30 lipca 2022

Koninklijke Luchtmacht (wojska lotnicze Holandii) poinformowały, że 29 lipca 2022 oficjalnie zakończone zostało pilotów na samolotach wielozadaniowych F-16 w Tucson w Arizonie. Symbolicznym zakończeniem szkolenia na tym typie samolotów po 32 latach był przelot holenderskiego F-16 nad bazą.

Holenderskie F-16A/B MLU zostaną ostatecznie wycofane ze służby w 2024 / Zdjęcie: Koninklijke Luchtmacht

Tego samego dnia ostatnia grupa lotników odebrała uprawnienia do lotów na F-16. W niewielkiej ceremonii pożegnalnej oprócz nowych lotników wziął udział dowódca Koninklijke Luchtmacht gen. broni Gennis Luyt, który nazwał Tucson drugim domem holenderskich wojsk lotniczych. Jest to przykład partnerstwa i przyjaźni między naszymi wojskami lotniczymi a sojusznikami w USA. Jesteśmy wdzięczni za gościnę. Mówię to nie tylko w imieniu wojsk lotniczych, lecz także w imieniu wszystkich pilotów, którzy tu byli – powiedział.

Od teraz kandydaci na pilotów holenderskich samolotów bojowych będą się szkolić wyłącznie na samolotach F-35. Szkolenie wciąż będzie realizowane w USA, tym razem w bazie US Air Force Luke oddalonej o 200 km od Tucson. W 2024 Holendrzy wycofają ze służby ostatnie F-16A/B MLU, które zostaną zastąpione przez F-35A. Do tej pory zamówili 46 F-35A, jednak planują dokupienie 6 dodatkowych maszyn (IOC holenderskich F-35A, 2021-12-28).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.