Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Irańscy instruktorzy na Białorusi

Strategia i polityka, Konflikty zbrojne, 25 października 2022

Centrum Narodowego Oporu w serwisie Sprotyw poinformowało, że na Białorusi znajdują się irańscy instruktorzy, którzy szkolą rosyjskich żołnierzy w obsłudze bsl. Wiadomość ta ujrzała światło dzienne za pośrednictwem Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy, które pozyskały ją od białoruskich partyzantów. Ugrupowanie to twierdzi, że instruktorzy ci koordynują ataki za pomocą Shahed-136 na obiekty infrastrukturalne w obwodzie kijowskim, a także w północnych i zachodnich obszarach Ukrainy.

Dotychczasowe doniesienia mówiły jedynie o obecności irańskich instruktorów na Krymie i w obwodzie chersońskim / Zdjęcie: Wikimedia Commons

Sprotyw podał, że grupę żołnierzy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej zauważono we wsi Mykuliczi w obwodzie homelskim w dniu 23 października 2022. Irańczyków ochraniają funkcjonariusze rosyjskiej Gwardii Narodowej i oficerowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Rosjanie na Białorusi przejęli również lotniska w Baranowiczach i Lidzie, skąd prowadzą ataki z powietrza na ukraińskie miasta, w szczególności stolicę.

Wcześniej New York Times informował, że irańscy instruktorzy przebywają na okupowanym Krymie, gdzie pomagali Rosjanom mającym problemy techniczne z irańskimi bezzałogowcami. O obecności Irańczyków informował również Kijów, wskazywał jednak na obwód chersoński. Izraelska stacja radiowa KAN, powołując się na anonimowe ukraińskie źródło, przekazała do wiadomości publicznej, że wojska ukraińskie zabiły 10 irańskich instruktorów na okupowanych przez Rosję terytoriach obwodu chersońskiego i Krymu.

Irańska amunicja krążąca, w tym Shahed-136, trafia do Rosji od września 2022. Do tej pory Teheran mógł przekazać co najmniej 300 bsl, które zostały użyte do ataki na infrastrukturę i cele cywilne w Ukrainie. Irańskie bsl używane są jako tańsze uzupełnienie rosyjskich pocisków manewrujących, aby zrekompensować ich malejące zapasy. Shahed-136 przenosi jednak znacznie mniejszą głowicę – 40 kg – w porównaniu do głowicy rosyjskiego pocisku manewrującego H-101 o masie 450 kg. Jest też znacznie tańszy, a przez to można go nabywać i używać w większych liczbach (Bsl Herań-2 zniszczył ukraiński MiG-29, 2022-10-16, Szahedy-136 uderzyły w Kijów, 2022-10-12, Irańskie bsl używane przez Rosjan, 2022-09-13, Szkolenie Rosjan na irańskich bsl, 2022-08-12).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.