Japońskie Morskie Siły Samoobrony (JMSDF) i amerykańska Missile Defense Agency (MDA) przeprowadziły trwające 2 tygodnie próby obrony przeciwrakietowej japońskich okrętów. W czasie testów systemu, oznaczonych jako Japan Flight Test Mission–07 (JFTM–07) odbyły się dwa strzelania, w których wystrzelono pociski SM-3 i SM-2 z niszczycieli typu Maya.
Próby odbyły się we współpracy z US Navy. W pierwszym strzelaniu z niszczyciela JS Maya (DDG 179) typu Maya do celu T4-E symulującego pocisk balistyczny średniego wystrzelono pocisk SM-3 Block IIA. Niszczyciel operujący na wodach Oceanu Spokojnego w pobliżu Hawajów śledził cel za pomocą środków obserwacji technicznej, a następnie skutecznie poraził go za pomocą przeciwpocisku. Było to jednocześnie pierwsze strzelanie SM-3 Block IIA z japońskiegookrętu.
W czasie drugiego strzelania zademonstrowano zintegrowaną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową w wykonaniu bliźniaczej jednostki – niszczyciela JS Haguro (DDG-180). Wystrzelił od pociski SM-3 Block IB i SM-2 Block IIIB do pocisku balistycznego krótkiego zasięgu i celu BQM-177 symulującego pocisk przeciwokrętowy.
– Sukces tego wspólnego testu pozwolił osiągnąć kluczowy kamień milowy demonstrując po raz pierwszy strzelanie SM-3 Block IIA z japońskiego okrętu. […] Wspólny rozwój tego pocisku przez rząd Japonii i USA oraz zespół przemysłu, a także integracja z systemem Aegis japońskich okrętów ze zdolnościami zwalczania pocisków balistycznych, jest wyjątkowym osiągnięciem. Jest to ważne w obronie przed stale rosnącym zagrożeniem – powiedział dyrektor MDA wadm. Jon Hill.
Testy JFTM–07 były ważnym elementem w modernizacji systemu obrony balistycznej JMSDF i certyfikacji systemu Aegis Baseline J7 i przygotowaniu do operacji niszczycieli typu Maya (MDA zamawia SM-3 Block IIA, 2022-07-15, Wodowanie i chrzest JS Haguru , 2019-07-18).