Litewskie ministerstwo obrony zamówiło 8 wyrzutni rakietowych systemy M142 HIMARS. Podpisana umowa międzyrządowa opiewa na kwotę ok. 495 mln USD (ok. 2,2 mld PLN), a głównym wykonawcą zamówienia będzie Lockheed Martin. Według doniesień mediów Litwini zamówili też 18 armatohaubic samobieżnych CAESAR 6x6 Mk 2.
Do podpisania umowy międzyrządowej doszło podczas wizyty szefa litewskiego resortu obrony Arvydasa Anušauskasa w Waszyngtonie, gdzie spotkał się m.in. z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem.
– Cieszę się z podpisania umowy dotyczącej tak ważnego systemu jeszcze w tym roku. Teraz nasze rozmowy z USA skupiają się na integracji systemu HIMARS – szkoleniu personelu i obsłudze technicznej. Szczególnie ważne jest to, że HIMARS jest pozyskiwany przez wszystkie państwa bałtyckie. Współpracowaliśmy i będziemy aktywnie współpracować z Łotwą i Estonią w rozwijaniu tej zdolności zwiększając bezpieczeństwo w całym regionie. Pierwsze dostawy zestawów HIMARS są zaplanowane na 2025 – powiedział Anušauskas.
Wraz z pozyskaniem systemów rakietowych dalekiego zasięgu Litwa uzyska zdolność rażenia przeciwnika w odległości nawet 300 km. Nie ujawniono co dokładnie – oprócz wyrzutni – obejmuje podpisana umowa. Litwini otrzymali jednak zgodę Departamentu Stanu na zakup do 864 pocisków GMLRS i ER GMLRS (o zasięgu odpowiednio ok. 80 km i ok. 150 km) kal. 227 mm, do 18 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu ATACMS kal. 610 mm, amunicji szkolnej, wyposażenia dodatkowego i pakietu logistycznego. Litewskie M142 mają też zostać zintegrowane z systemem NATO Integrated Air and Missile Defence System (NATINAMDS).
Z kolei według informacji opublikowanych przez francuski tygodnik La Tribune, w ostatnim czasie doszło też do zamówienia przez Wilno 18 armatohaubic samobieżnych CAESAR 6x6 Mk 2, które dostarczy Nexter. Wcześniej, w czerwcu br. podczas paryskich targów Eurosatory doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy Litwą a Francją ws. zakupu i wspólnego rozowju armatohaubic.
Litwini mieli zamówić armatohaubice w tej samej wersji co Francja i Belgia. Mają one być jednak skonfigurowane zgodnie z litewskimi wymaganiami. CAESAR-y dla Litwy mają mieć nowszą kabinę załogi o zwiększonym poziomie ochrony balistycznej i przeciwminowej, silnik o mocy 460 KM, nowy układ przeniesienia napędu i nowe podwozie produkowane przez Arquus. Ponadto mają mieć najnowszą wersję systemu kierowania ogniem zintegrowanego z radiostacjami CONTACT (Estonia zamówiła HIMARS, 2022-12-05, Zgoda na HIMARS dla Litwy, 2022-11-10).