Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczegóły zakupu satelitów dla WP

Astronautyka, Nowe technologie, Transakcje, 04 stycznia 2023

Airbus Defence and Space opublikował oficjalną informację dotyczącą kontraktu podpisanego w ub.r. z Agencją Uzbrojenia MON umowę na dostawę systemu rozpoznania geoprzestrzennego, w tym zaprojektowanie, produkcję, wyniesienie w kosmos i dostarczenie na orbitę dwóch satelitów optycznych S950 o bardzo wysokiej rozdzielczości, przeznaczonych do obserwacji Ziemi.

System Pléiades Neo oferuje zaawansowane możliwości rozpoznania optycznego VHR w połączeniu z bardzo dużą szybkością reagowania na zmianę zadań na orbicie / Ilustracja: Airbus Defence and Space

Kontrakt obejmuje również związany z satelitami segment naziemny, w skład którego wejdzie stacja bezpośredniego odbioru zobrazowań w Polsce oraz usługi związane z uruchomieniem systemu, szkolenie polskich specjalistów, serwis i wsparcie techniczne dla komponentów kosmicznych i naziemnych.

Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych Airbusa, powiedział: Dzięki temu kontraktowi Polska otrzyma jeden z najbardziej zaawansowanych systemów satelitarnej obserwacji Ziemi na świecie. Wzmacnia to Europę i zapewnia Polakom prawdziwie suwerenne możliwości w domenie kosmicznej. Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój współpracy z Polską w ramach strategicznego partnerstwa między Francją a Polską.

Umowa ta jest pierwszym sukcesem eksportowym Airbusa w odniesieniu do satelity optycznego S950 VHR, który powstał w wyniku prac rozwojowych związanych z konstelacją Pléiades Neo działającą od 2021. Na orbicie są już dwa satelity tej konstelacji.

Miejscem produkcji satelitów, ich integracji oraz testów będą cleanroomy Airbusa w Tuluzie. Satelity zostaną wyniesione na orbitę planowane do 2027. Od 2023 Airbus zapewni stronie polskiej dostęp do zobrazowań gromadzonych przez konstelację Pléiades Neo.

Po wystrzeleniu satelitów na orbitę z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej zobrazowania będą odbierane bezpośrednio w Polsce przez infrastrukturę narodowego systemu satelitarnego, gwarantując użytkownikowi pełną autonomię (Satelity rozpoznawcze dla WP, 2022-12-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2023 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.