Dzisiaj, 27 grudnia 2022, ministrowie obrony Polski i Francji, Mariusz Błaszczak i Sebastien Lecornu, podpisali w Warszawie umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych wraz ze stacją odbiorczą w Polsce.
Umowa ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelitarne systemy optoelektronicznej obserwacji Ziemi. Pozwoli to na w pełni autonomiczną kontrolę nad konstelacją oraz bieżące zadaniowanie satelitów zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP oraz innych polskich instytucji i jednostek administracji publicznej.
Według MON już od 2023 Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej otrzymają dostęp do zasobów obecnie funkcjonującej konstelacji satelitów Pleiades Neo. Pozyskanie satelitów jest ważne dla naszego kraju nie tylko ze względów wojskowych, ale także ze względów bezpieczeństwa dotyczących np. wczesnego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi (Ostatnie Pléiades Neo w Kourou , 2022-10-26).
Satelity zwiększą zdolności Wojska Polskiego w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne, działające w ramach francusko-polskiej konstelacji. Dzięki satelitom, które dostarczy koncern Airbus Defence & Space, możliwe będzie pozyskiwanie danych z rozpoznania obrazowego (IMINT) z dokładnością do 30 cm, a działanie w ramach konstelacji pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe w przypadku jednego państwa. Szczegółowa specyfikacja systemu stanowi informację niejawną.
Całkowita wartość umowy wynosi ok. 575 mln euro (ok. 2,7 mld zł) netto, a wyniesienie polskich satelitów w kosmos zostanie zrealizowane do 2027 (Nowa umowa na wynoszenie satelitów , 2022-12-02).