UE poczyniła kolejny ważny krok w kierunku osiągnięcia celów unijnego programu kosmicznego na lata 2021–2027, podpisując 29 listopada z Arianespace nową umowę na usługi wynoszenia satelitów Sentinel. W latach 2023–2026 Arianespace wykona 6 operacji wyniesienia za pomocą rakiety Vega-C na potrzeby unijnego programu obserwacji i monitorowania Ziemi Copernicus. Podpisanie umowy jest kamieniem milowym w staraniach UE, by stać się kluczowym klientem usług wynoszenia na orbitę, wzmocnić suwerenność technologiczną oraz zapewnić sobie autonomiczny, stały i racjonalny pod względem kosztów dostęp do przestrzeni kosmicznej.
– Nowa umowa z Arianespace dotycząca usług wynoszenia na orbitę satelitów programu Copernicus gwarantuje, że UE utrzyma autonomiczny dostęp do niskiej orbity okołoziemskiej (LEO) w ciągu najbliższych sześciu lat na potrzeby swojego sztandarowego programu Copernicus. Vega-C będzie podstawowym narzędziem realizacji naszego ambitnego programu kosmicznego. Vega-C i Arianespace, dla których UE jest kluczowym klientem, stanowią jej zaufanych dostawców usług – powiedział Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego.
Usługi obserwacji Ziemi i dane dostarczane w ramach programu Copernicus mają zasadnicze znaczenie w codziennym życiu obywateli Europy. UE posiada już konstelację 7 operacyjnych satelitów Sentinel programu Copernicus (Sentinel-1A, Sentinel-2A i 2B, Sentinel-3A i 3B, Sentinel 5P, Sentinel-6A). Satelity te przyczyniają się do dostarczania cennych danych i świadczenia usług na potrzeby szerokiego wachlarza codziennych zastosowań, począwszy od rolnictwa i reagowania kryzysowego po walkę ze zmianą klimatu.
Umowa z Arianespace pokryje zapotrzebowanie na usługi wynoszenia na orbitę za pomocą Vega-C na najbliższe 5 lat. Zapewni ona uzupełnienie konstelacji programu Copernicus (Sentinel-1C, Sentinel-1D, Sentinel-2C, Sentinel-3C) oraz wprowadzenie na orbitę nowych zdolności obserwacyjnych (satelity Sentinel CO2M A i B). Wszystkie operacje wyniesienia na orbitę mają się odbyć z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.
Umowa z Arianespace nie obejmuje usług wynoszenia na orbitę przyszłych satelitów Galileo, w sprawie których negocjacje jeszcze trwają. Jednocześnie Komisja zintensyfikuje wysiłki na rzecz przyspieszenia dostępności nowych systemów wynoszących w UE w celu zwiększenia konkurencyjności, elastyczności i zdolności reagowania, w szczególności za pośrednictwem inicjatywy Flight Ticket, która ma zostać uruchomiona w 2023. UE będzie działać jako kluczowy klient przy udzielaniu zamówień na usługi wynoszenia na orbitę na potrzeby instytucjonalne, w szczególności programu demonstracji i walidacji na orbicie (Ostatnie Pléiades Neo w Kourou , 2022-10-26, Pierwszy lot rakiety Vega-C, 2022-07-15, Pomyślny test anteny Biomass, 2021-10-22, Przyczyny fiaska misji VV17, 2020-12-20).