Hensoldt przeprowadził testy demonstratora lotniczego systemu walki elektronicznej Kalaetron Attack do zakłócania radarów obrony powietrznej. Testowany system zamontowano na samolocie Pilatus PC-12. Były to pierwsze rozszerzone testy w locie Kalaetron Attack.
Początkowo system poddano testom laboratoryjnym i na lądzie, które udowodniły efektywność w misjach określonych jako Lotniczy Atak Elektroniczny (AEA, Airborne Electronic Attack). Następnie zrealizowano testy w locie, podczas których działano z lotniska w Augsburgu. Odgrywano różne scenariusze o zwiększanym poziomie złożoności przeciwko różnym radarom.
Próby pokazały efektywność najnowszych zastosowanych technologii, a także zdolność do przeciwdziałania wielu celom i możliwość użycia różnych technik zakłóceń. Kalaetron Attack udowodnił, że może skutecznie wykrywać nawet najnowsze radary obrony powietrznej i zakłócanie ich pracy precyzyjnym sygnałem zagłuszającym.
Kalaetron Attack należy do rodziny produktów Kalaetron, używanych przez Bundeswehrę w różnych postaciach w systemach samoobrony i rozpoznania sygnałowego. Są one w pełni cyfrowe, działają w szerokim zakresie pasm, a zakłócenia są sterowane elektronicznie. Do budowy ich komponentów wykorzystywana jest technika druku 3D. W przypadku testowanego Kalaetron Attack – zdaniem producenta – może on znacząco zwiększyć zdolności walki elektronicznej samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon (Systemy samoobrony dla niemieckich NH90, 2022-01-24).