Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Porozumienie w sprawie NGRC

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 20 listopada 2020

Wczoraj, 19 listopada, Francja, Grecja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy ogłosiły rozpoczęcie międzynarodowego projektu dotyczącego opracowania nowej generacji średnich wojskowych śmigłowców transportowych (ang. Next Generation Rotorcraft Capability). List intencyjny w tej sprawie sygnowali wirtualnie ministrowie obrony w/w krajów.

Nowy śmigłowiec średni, opracowany w ramach NGRC, ma zastąpić m.in. AW101 / Zdjęcie: MO Danii

Inwestując w nasze zasoby i realizując nasze inicjatywy rozwojowe w ramach wielonarodowych projektów, zapewniamy, że członkowie Sojuszu są wyposażeni w najlepsze dostępne zdolności, co pomaga utrzymać przewagę technologiczną NATO – podkreślił zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană.

W nadchodzących latach eksperci ze wszystkich pięciu krajów opracują program działania, zaczynając od zdefiniowania wymagań i wieloetapowego planu współpracy. Plany zakładają, że podpisanie memorandum o porozumieniu i rozpoczęcie fazy koncepcyjnej nastąpi po 2022.

Celem przedsięwzięcia jest opracowanie następców używanych obecnie śmigłowców, m.in. Puma/Caracal, NH90 i AW101, które osiągną koniec trwałości użytkowej w l. 2035-2040 i później. Nowa konstrukcja ma być zaprojektowana z zastosowaniem najnowszych technologii, metod produkcji, a także koncepcji operacyjnych. Śmigłowce opracowane w ramach NGRC mają być przeznaczone do wsparcia operacji specjalnych, transportu ładunków i żołnierzy, ewakuacji medycznej, poszukiwań i ratownictwa oraz zwalczania okrętów podwodnych (Kontrakt na NH90 TFRA Standard 2, 2020-10-12, AW101 w służbie Luftforsvaret , 2020-09-01, Dalsze próby tankowania H225M , 2020-08-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.