Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowenia chce kupić IRIS-T SLM

Obrona powietrzna, Transakcje, 17 lipca 2023

Słoweński serwis Delo poinformował, że tamtejsze siły zbrojne są gotowe pozyskać system przeciwlotniczy IRIS-T SLM za kwotę 200 mln EUR (890 mln zł). Oficjalna wartość sprzętu produkowanego przez Diehl Defence pozostaje nieznana. Nie ujawniono liczby systemów, które Lublana chce zakupić. Wraz ze sprzętem słoweńskie wojsko otrzyma również pakiet szkoleniowy i logistyczny.

 Efektory IRIS-T SLM odpalane są z pionowych, ośmiokomorowych wyrzutni / Zdjęcie: Diehl Defence

W tej chwili nie mamy skutecznego narzędzia do obrony przestrzeni powietrznej. Niektórzy w Słowenii mówią, że jesteśmy zbiorowo chronieni przez NATO, ale dotarcie do Słowenii samolotów sojuszniczych zajmuje trochę czasu, a obrona powietrzna z takim systemem to coś innego niż lotnictwo – powiedział Marjan Šarec, minister obrony Słowenii, w wywiadzie dla publicznej telewizji RTV Slovenija.

W przypadku słoweńskiego zakupu jak najbardziej aktualne jest hasło: reklama dźwignią handlu. IRIS-T SLM przeszedł bowiem chrzest bojowy na Ukrainie i został już zakupiony przez siły zbrojne Estonii i Łotwy, dla których – podobnie jak dla Słoweńców – będzie znacznym skokiem jakościowym. Ministerstwo Obrony Słowenii chce, aby inwestycja była rozumiana jako narodowy wkład w powstającą sieć obrony powietrznej NATO.

Słowenia jest też członkiem podpisanego 14 października porozumienia Sky Shield Initiative, którego celem jest stworzenie – pod przewodnictwem Niemiec – wspólnej europejskiej obrony przed zagrożeniami z powietrza. Podstawę nowego projektu stanowią IRIS-T SLM i MIM-104 Patriot, które razem zapewnią obronę powietrzną średniego i dalekiego zasięgu.

Planowany zakup IRIS-T SLM już wywołuje napięcia w słoweńskim rządzie, znajdując się w ogniu krytyki lewicowego koalicjanta twierdzącego, że Słowenia nie musi kupować systemów przeciwlotniczych, aby wzmocnić swoje bezpieczeństwo.

Bateria IRIS-T SLM składa się z 3 wyrzutni pocisków IRIS-T, centrum dowodzenia TOC z systemem kierowania ogniem oraz wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej TRML-4D (produkowana przez spółkę Hensoldt) pracującej w centymetrowym paśmie C i o zasięgu 250 km. Zestaw zaprojektowany został do zwalczania celów oddalonych o 40 km, na wysokości 20 km. Producent zapewnia, że IRIS-T SLM może razić kilka celów jednocześnie. Efektory mogą zwalczać samoloty bojowe, śmigłowce, bezzałogowce i pociski manewrujące i artyleryjskie pociski rakietowe (Kontrakt na IRIS-T SLM dla Bundeswehry, 2023-06-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.