Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

EDGE Group na Dubai Airshow 2023

Bezzałogowce, Transakcje, Przemysł lotniczy, 14 listopada 2023

EDGE Group z ZEA (w jej skład wchodzi 25 podmiotów) zaprezentowała na Dubai Air Show 11 nowych bsl i pocisków. Jest wśród nich autonomiczny bsl Sinyar oparty na polskim jednosilnikowym odrzutowcu FLARIS LAR 01. Nowy bezzałogowiec ma wejść na rynek w ciągu 2 lat.

Pod skrzydłami bbsl Sinyar pokazanego podczas Dubai Airshow 2023 podwieszono 4 małe bomby szybujące Desert Sting 25 / Zdjęcie: X – Tim Robinson

Sinyar ma przenosić ładunki o łącznej masie 450 kg. Prędkość przelotowa bsl ma wynosić 545 km/h, a pułap sięgać 9 km. To parametry nieco inne niż w przypadku załogowego LAR 01, którego prędkość jest większa, a pułap mniejszy.

EDGE Group nabyła 50% udziałów w spółce Flaris (Flaris i EDGE Group łączą siły, 2023-11-14). Umożliwi to dokapitalizowanie polskiego przedsiębiorstwa i jego rozwój technologiczny. Umowa została podpisana właśnie podczas Dubai Airshow 2023.

Wśród innych zaprezentowanych bsl jest Reach-M – powiększona wersja Reach-S. Przy masie startowej 1500 kg może on przenosić 350 kg ładunku. Bsl lata na średnich wysokościach i może utrzymywać się w powietrzu przez 24 h. Reach-M jest nadal rozwijany. Jego testy mają zakończyć się w 2024.

EDGE Group zaprezentowała też bezzałogowy śmigłowiec HT-100. Jego prototyp już lata. Przechodzi obecnie testy. Ten bsl został zaprojektowany wspólnie ze szwajcarską Anavia.

Inny bsl grupy to taktyczny Hunter. Może on operować w zespołach z innymi bezzałogowcami. Do jego sterowania wykorzystywana jest sztuczna inteligencja ułatwiająca sprawną wymianę informacji.

Przedsiębiorstwo z ZEA pokazało także rodzinę pocisków manewrujących – NASEF-20 (przeznaczony do przenoszenia przez bbsl) i NASEF-125 (większy, poddźwiękowy), a także MANSUP-ER (National Surface Anti-Ship Missile) – pocisk przeciwokrętowy o zasięgu 200 km, powstały we współpracy z brazylijskim SIATT (od października EDGE ma w nim 50% udziałów). Uzupełnia ją amunicja krążąca RASH-3H. Wszystkie te systemy wspierane są przez urządzenia walki radioelektronicznej.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.