Agencja Uzbrojenia MON poinformowała o podpisaniu kolejnego aneksu do umowy z 27 lipca 2021 na zaprojektowanie i dostarczenie do Marynarki Wojennej trzech fregat wielozadaniowych w programie Miecznik. Wraz z najnowszym aneksem łączna wartość umowy wzrosła do ok. 14,8 mld PLN brutto. Dzięki aneksowi możliwe będzie wyposażenie i uzbrojenie dwóch okrętów seryjnych na poziomie tożsamym z okrętem prototypowym.
Dodatkowe środki pozwolą dostarczyć wszystkie trzy okręty z pełnym wyposażeniem zgodnie z przyjętym harmonogramem dostaw do 2031. Najnowszy komunikat ujawnił przy okazji nie podawane wcześniej koszty programu Miecznik. W przestrzeni medialnej pojawiała się kwota 8 mld PLN, jednak od początku była ona uważana za niedoszacowaną w kontekście trzech w pełni wyposażonych fregat.
Dokładny zestaw wyposażenia fregat będzie zależał od wniosków z badań prototypowego Miecznika. Aneks zakłada jednak, że okręty nr 2 i nr 3 zostaną doposażone w 76-mm armatę morską Leonardo Super Rapid Strales, wyrzutnie pionowe Mk 41 (z maksymalnie 32 komorami), system rakietowy Sea Ceptor z pociskami rodziny CAMM, wielofunkcyjne stacje radiolokacyjne serii SM400 z antenami ścianowymi i radary serii NS50 z anteną obrotową. Doposażenie obejmie również środki walki elektronicznej i systemy identyfikacji swój-obcy (Polski przemysł wyprodukuje CAMM-ER, 2023-11-08).
Okręty dla Marynarki Wojennej są budowane przez Konsorcjum PGZ-Miecznik przy współpracy z partnerem zagranicznym w postaci brytyjskiej Babcock International Group i Thales UK. Budowa jednostek ma się odbywać w tzw. wariancie kaskadowym, by ujednolicić wyposażenie wszystkich 3 okrętów. Budowa pierwszego Miecznika została zapoczątkowana 16 sierpnia br (Mieczniki z TACTICOS, 2023-10-05).